Filip Springer i jego rowerowe warsztaty w nieodkrytej Bydgoszczy. Inspirowane książką „Mein Gott, jak pięknie”

Filip Springer (z lewej) zaprasza do odkrywania Bydgoszczy / Fot. R. Laudański

Młyny Rothera zapraszają na rowerowe warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem inspirowane jego książką „Mein Gott, jak pięknie”. To okazja do podszkolenia swojego warsztatu fotograficznego, poznania tajników posługiwania się archiwalnymi mapami oraz odkrywania nieodkrytej Bydgoszczy.

Filip Springer zaprasza na rowerowe warsztaty w piątek (9 czerwca). Znany reportażysta podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem fotograficznym oraz wskaże, jakie narzędzia wykorzystuje do uchwycenia najlepszych kadrów. Fotograf zdradzi też techniki posługiwania się archiwalnymi mapami dostępnymi zarówno online, jak i offline.

Filip Springer uczy odkrywania nieodkrytego

 – Rower jest doskonałym narzędziem do nieustannego odkrywania miasta i jego okolic. Nie trzeba o tym przekonywać Filipa Springera, co najwyżej on może przekonać nas. Doświadczenie ze zbierania materiału do swojej najnowszej książki “Mein Gott, jak pięknie” Springer przekuł w warsztaty, by pokazać, że wycieczka rowerowa może być czymś więcej niż się wydaje. I dorzuca do tego pracę ze starymi mapami, które są wspaniałym sposobem na badanie przestrzeni. Tworząc wystawę “Węzły” nieustannie analizowaliśmy archiwalne plany i mapy, by opowiedzieć historię Bydgoszczy i zmian zachodzących w jej krajobrazie, które ukształtowały miasto, jakie dziś znamy. Ponadto każdy z nas podczas rowerowej wycieczki robi zdjęcia, bo zawsze natrafimy na coś, co nas zachwyci. Dlatego te warsztaty stanowią idealne, praktyczne i doświadczalne uzupełnienie ekspozycji, realizują cele, które założyliśmy budując “Węzły” – żeby dać się zainspirować i wyruszyć w miasto, by go doświadczyć – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.

Inspiracją do tematyki warsztatów stała się książka Filipa Springera pt. „Mein Gott, jak pięknie”. Jej fragment został poświęcony także Kanałowi Bydgoskiemu. Podczas poszukiwania materiałów autor sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. Springer to także autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy.  

W czasie warsztatów przedstawiona zostanie „teoria przepływu” (flow) opracowana przez węgiersko – amerykańskiego psychologa Mihály’ego Csíkszentmihály’ego, która pozwala zanurzyć się w wykonywanych czynnościach i czerpać z nich jeszcze większą satysfakcję. Uczestnicy i uczestniczki zostaną zaproszeni do spróbowania flow na kilku fragmentach trasy. 

Na rowerowe warsztaty fotograficzne Młyny zapraszają w piątek, 9 czerwca, w godz. 15.00-18.00. Udział jest płatny, bilety są dostępne online oraz w punkcie info w Młynach. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/aparat-rower-i-stara-mapa/. Na warsztaty uczestnicy zabierają własne rowery i aparaty (wystarczający jest aparat w telefonie komórkowym).

Udostępnij: Facebook Twitter