– Bydgoskie Dni Seniorów w liczbach to: 50 partnerów wydarzeń w czasie sześciu dni tematycznych, 28 wykładów – prelekcji o różnorodnej tematyce, 30 punktów konsultacyjnych, 2 koncerty i 6 konkursów z nagrodami. Blisko tysiąc osób, seniorek i seniorów przewinęło się przez ostatni tydzień przez Bydgoskie Centrum Seniorów „Dworcowa 3” – podsumowuje Dorota Glaza, dyrektor Biura Aktywności Społecznej UMB.
W poniedziałek, 21 października zakończyły się Bydgoskie Dni Seniorów. Tydzień wydarzeń przy Dworcowej 3 zakończyła gala w Teatrze Kameralnym. Wszystkie zaproszenia dostępne na tą uroczystość znalazły chętnych właścicieli. Na widowni zgromadziło się około 220 osób. To nie tylko bydgoscy seniorzy, lecz także społecznicy, wolontariusze i partnerzy licznych senioralnych inicjatyw. Na miejscu obecni byli także przedstawiciele władz miasta – prezydent Rafał Bruski i jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz.
– Chociaż ta gala podsumowuje ostatni tydzień, to tak naprawdę tematyką senioralną żyjemy w naszym mieście przez cały rok. To jest moment, kiedy tym najbardziej aktywnym z aktywnych chcemy podziękować. To właśnie państwo, ci którzy służą innym i idą z taką ideą w świat, organizują wydarzenia i namawiają do aktywności – to w Was tkwi siła. Naszą rolą jest ułatwiać, wspierać i zabezpieczać budżet, bo bez tego niewiele da się zrobić, jednak w Waszej chęci i witalności tkwi ten klucz do sukcesu – zwrócił się do zaproszonych gości prezydent Rafał Bruski. Następnie przekazał życzenia dla bydgoskich seniorów na ręce Marii Gałęskiej, przewodniczącej Bydgoskiej Rady Seniorów.
– Przypominam, że Dzień Seniora w Bydgoszczy na początku był świętowany przez 1 dzień. Była tylko gala. W zeszłym roku mieliśmy już dwudniowe święto, a w tym roku to aż 7 dni – 6 dni spotkań w Centrum Seniorów, a dziś mamy tą wspaniałą galę. Chciałabym w tym miejscu w imieniu własnym i Bydgoskiej Rady Seniorów oraz wszystkich bydgoskich seniorów serdecznie podziękować pani Dorocie Glazie, dyrektor BAS i całemu zespołowi. To oni cały rok ciężko pracują, żeby nam w Bydgoszczy dobrze się żyło – powiedziała Maria Gałęska.
Zasłużone w pracy dla seniorów
W czasie poniedziałkowej gali nagrodzono trzy seniorki. To kobiety, które pomimo wieku emerytalnego wciąż aktywnie działają na rzecz swoich rówieśników. Wyróżnienia odebrały:
- Krystyna Szarafińska – kieruje Klubem Seniora Bartosz od momentu jego powstania, czyli od roku 2011. Klub ten powstał z inicjatywy mieszkańców zamieszkujących lokale Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”. Był pierwszym klubem społecznym niezwiązanym z żadną konkretną grupą zawodową. Głównym jego zadaniem była i jest aktywizacja osób w wieku 60+.
- Renata Repińska -od wielu lat działa na rzecz integracji, aktywizacji i wsparcia osób starszych w naszym mieście, stając się jedną z ważniejszych postaci w tej dziedzinie. Od 15 lat działa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Była Przewodniczącą Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obecnie jest jej członkiem. Pani Renata wyróżnia się nie tylko ogromnym zaangażowaniem i pasją, ale również profesjonalizmem i skutecznością w realizacji projektów kulturalnych skierowanych do seniorów. Opracowała bardzo wiele wydarzeń artystycznych. W ostatnim czasie m. in. przedstawienia teatralne „Liliowy kapelusz” i „Laurka dla Bydgoszczy z akcentem retro”. Wszystko realizuje w formie wolontariatu. Rozmowę z Renatą Repińską publikowaliśmy na łamach „Bydgoszcz Informuje”
- Danuta Rybarczyk -od chwili wstąpienia w 2013 roku w szeregi Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, w sposób bardzo aktywny włączyła się w pracę struktur organizacyjnych Oddziału Okręgowego PZERiI. Pełni obowiązki członka Prezydium Zarządu O/Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy od 2014 roku, w br. rozpoczynając już swoją trzecią kadencję w tej roli, spełniając się szczególnie przy organizowaniu wypoczynku dla seniorów oraz w sprawach organizacyjnych uroczystości senioralnych. Od 2015 roku pełni ponadto obowiązki Członka Głównego Sądu Koleżeńskiego PZERiI w Warszawie.
Podziękowania odebrali także partnerzy i wolontariusze zaangażowani w przygotowania tegorocznej Seniorady. To m.in. Bydgoska Rada Seniorów, Młodzieżowa Rada Miasta, Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”, Fundacja „Wiatrak”, Stowarzyszenie Fordońska Kopalnia Pomysłów, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego i Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”.
Spotkanie zakończył występ artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Kameralnego. Zaprezentowali wybrane piosenki ze spektaklu „Jana Kaczmarka TiVi de domo”.
Zapisz się do naszego newslettera!