Nowy Fordon / Fot. Marcin Zaborowski
W budynkach należących do Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszka na siedmiu osiedlach aż 30 tys. ludzi. Pierwszą siedzibą FSM było przed 60 laty mieszkanie w domu przy ul. Pielęgniarskiej. Wtedy jeszcze Fordon był osobnym miasteczkiem.
Czerwiec 1963 roku – rozpoczyna działalność Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Pierwszą jej siedzibą było mieszkanie, następnie pawilon przy ul. Pielęgniarskiej. Minie potem jeszcze 10 lat, zanim Fordon stanie się częścią Bydgoszczy. W pierwszych latach budynki FSM powstawały oczywiście na terenie obecnego Starego Fordonu. We wrześniu 1967 roku, cztery lata po powstaniu, do pierwszego domu przy ul. Altanowej 5 wprowadzili się lokatorzy. To długa ulica, prowadząca obecnie od ul. Pielęgniarskiej aż do Osiedla Nad Wisłą.
Tak obecnie wygląda blok przy Altanowej 5 / Źródło: Maps Google
Po 1973 roku i włączeniu Fordonu do Bydgoszczy rozpoczęły się przygotowania do budowy na terenach, które znamy obecnie jako Nowy Fordon. Pierwsze bloki powstały na terenie znanym teraz jako Osiedle Bohaterów. Witeckiego 2 – to pierwszy adres bloku zbudowanego przez FSM. Jest dobrze widoczny od ul. Akademickiej, w pobliżu skrzyżowania z Igrzyskową. Ten budynek ma już 41 lat. Sukcesywnie wyrastały kolejne bloki, najpierw na Osiedlu Bohaterów. Później zaczęły powstawać kolejne: Bajka, Szybowników, „Przylesie, Tatrzańskie i Niepodległości.
Budowlany boom w FSM przypadł na lata 1982-1991. W tym czasie do Nowego Fordonu przeprowadziły się dziesiątki tysięcy bydgoszczan i przybyszów spoza miasta. Obecnie FSM należy do największych spółdzielni w Bydgoszczy. W jej zasobach na siedmiu osiedlach mieszka obecnie około 30 tys. osób. Spółdzielnia zarządza 234 budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, 36 budynkami niemieszkalnymi, 749 boksami garażowymi, 100 miejscami postojowymi w garażach wielostanowiskowych, 35 lokalami własnymi. Ich powierzchnia wynosi ok. 760 tys. m kw.
Od 30 lat FSM kieruje Zbigniew Sokół. W środę w południe rozpoczyna się jubileuszowa gala w Fabryce Lloyda. Zamiast okolicznościowych kwiatów i prezentów pieniądze goście jubileuszu przekazali na wsparcie dzieci z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Stolarskiej 2. Pracownicy i członkowie organów FSM od wielu lat sprawują pieczę nad placówką.