Forum Szkół CV 2024 zgromadziło wielką rzeszę uczniów bydgoskich szkół, na zdjęciu uczennice Zespołu Szkół Handlowych prezentują się w strojach stewardess / Fot. B. Witkowski / UMB
Tysiące uczniów z całego regionu odwiedziło tegoroczne Forum Szkół CV 2024. Tam młodzież mogła poznać ofertę edukacyjną poszczególnych szkół średnich.
We wtorek, 26 marca, tłumy młodych ludzi zmierzały do hal Immobile Łuczniczka, gdzie odbywały się edukacyjne targi. Już na parkingu pod halą można było dostrzec adeptów różnych zawodów i pojedyncze stoiska. Nie zabrakło samochodu „z wyższej półki” z widocznym szyldem jednej ze szkół.
Prawdziwe atrakcje czekały wewnątrz hali. Szukający chwili wytchnienia oblegali trybuny wokół parkietu. Z wysokości można było zaplanować swoją trasę pomiędzy szkolnymi stoiskami. A tym roku wystawcami były 32 szkoły ponadpodstawowe publiczne i 9 niepublicznych placówek.
Jednymi z pierwszych mijanych osób były dwie młode dziewczyny w eleganckich strojach. Po bliższych oględzinach okazało się, że to uniformy stewardess.
– Reprezentuję profil technik eksploatacji portów i terminali. Jesteśmy przebrane za stewardessy, jednak nasza klasa nie skupia się jedynie na transporcie lotniczym, lecz na każdej jego gałęzi. Tym naszym strojem przyciągamy uwagę, szczególnie dziewczyn, które marzą o pracy w tym zawodzie – tłumaczą uczennice Zespołu Szkół Handlowych. Na stoisku tej szkoły uwagę przyciągały również wieczorowe kreacje na manekinach i ich twórczynie. Uczennice występowały w oryginalnych, własnoręcznie zaprojektowanych i uszytych strojach. -Ja jestem na profilu przemysł mody, a koleżanka uczy się na stylistkę. – Stylista musi potrafić szyć. Na moim profilu są najpierw 3 lata szycia a potem 2 lata wizażu. – tłumaczą przyszłe kreatorki stylu.
Forum Szkół CV 2024. Laserowa strzelnica, młodzi weterynarze i robot „Kerfuś”
Nie tylko piękne dziewczęta zachęcały do zapisu w szeregi danej szkoły. W mieście mamy kilka „męskich” szkół, które na potrzeby targów przygotowały ciekawe stoiska. Przy jednym z nich uczeń w koszulce Zespołu Szkół Elektronicznych trzymał w rękach sporych rozmiarów atrapę broni. – To element projektu chłopaków z klasy o profilu technik informatyk – strzelnicy laserowej. Obudowa powstała techniką druku 3D. W środku mamy potrzebne komponenty. Bierzemy ten oto „pistolet’ i trafiamy do tarczy. Kamera wewnątrz obudowy wychwytuje laser, przekazuje informacje do komputera. Chętnie zademonstruję ale zaciął się spust. Ten sprzęt jest dziś chętnie używany przez odwiedzających nas uczniów – mówią reprezentanci elektronika.
Na wprost nich uśmiechnięte uczennice Zespołu Szkół Chemicznych. Promowały kierunek „grafika i poligrafia cyfrowa”. – Możliwości zawodowych po tym profilu jest bardzo dużo. Większość absolwentów idzie na grafikę. Ale można też iść na architekturę wnętrz, animację, geodezję. Graficy to obecnie 1 z 200 najbardziej potrzebnych kierunków. Te banery za nami projektowali uczniowie – przekazują młode graficzki.
W tłumie można było dostrzec postacie w białych fartuchach. To uczniowie promujący kierunek technik weterynarii. Ma je kilka bydgoskich szkół ponadpodstawowych, w tym niepubliczne Technikum Dla Młodzieży działające przy ulicy Fordońskiej 120. Jego uczniowie demonstrowali na modelu psa, jak przeprowadzić akcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To wiedza potrzebna nie tylko zwierzęcym lekarzom. Tuż obok swoją ofertę zachwalali przedstawiciele Branżowej Szkoły I Stopnia Professio. To niepubliczna placówka, w której można kształcić się za darmo. – Kształcimy w zupełnie inny sposób. Nie jesteśmy standardową konkurencją. U nas nie ma klasycznych sprawdzianów, kartkówek czy zadań domowych. U nas lekcje trwają pół godziny, co też jest zgodne z realizacją podstawy programowej. Staramy się indywidualnie podejść do każdego ucznia. Staramy się uczyć tego, co w życiu przydatne – słyszę od nauczycieli.
Zapisz się do naszego newslettera!