Miasto Przyjazne Dzieciom. UNICEF trzyma kciuki za młodą Bydgoszcz

Konferencja prasowa poświęcona projektowi Miasto Przyjazne Dzieciom. na zdjęciu od lewej: Paweł Barski (UNICEF), Renata Bem (UNICEF), przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz / Fot. B. Witkowski/UMB

Bydgoszcz zgłosiła akces do udziału w projekcie Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF i uzyskała zgodę tej organizacji, żeby aplikować do tego miana. – Nie wystarczy zbudować dwóch nowych placów zabaw, żeby stać się Miastem Przyjaznym Dzieciom – mówiła Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF w Polsce.

Bydgoszcz zgłosiła akces do udziału w projekcie Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF i uzyskała zgodę tej organizacji, żeby aplikować do tego projektu. Do tej pory tylko dwa polskie miasta uzyskały taki tytuł (Gdynia i Sopot), a jedenaście innych, w tym Bydgoszcz, jest na różnym etapie starania się o to zaszczytne wyróżnienie. Program Miasto Przyjazne Dzieciom to międzynarodowa inicjatywa UNICEF zapoczątkowana w 1996 roku podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych w Turcji. Idea powstała na skutek m.in: wzrastającej liczby dzieci mieszkających w miastach, decentralizacji administracji państwowej na rzecz struktur samorządowych oraz przekonania, że zaangażowanie obywatelskie i udział dzieci są kluczowymi elementami dobrego zarządzania. W Polsce Program Miasto Przyjazne Dzieciom jest realizowany od 2018 roku. 

Działania miasta, jak tłumaczyła Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF w Polsce trwają od półtora roku do czterech lat i chodzi w nich o radykalną zmianę jakości życia dzieci i młodzieży w danym mieście.

– Cieszę się, że Bydgoszcz jest kolejnym miastem, które wyraziło zainteresowanie programem UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom. Udział w tym programie to nie kwestia deklaracji, ale konieczność realizacji zakładanych priorytetów i dokonania realnych zmian na rzecz poprawy jakości życia najmłodszych mieszkańców. To poważne wyzwanie i wiążące zobowiązanie samorządu wobec młodych ludzi. Chodzi o to, by mieli oni realny wpływ na życie w swoim mieście i wiązali z nim swoją przyszłość. Czy to się udało i w jakim zakresie, będziemy się przyglądać i weryfikować w najbliższych latach, podczas realizacji przez Bydgoszcz kolejnych etapów programu – mówi Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska

– Dla Bydgoszczy, rady miasta i władz bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo i komfort życia dzieci i młodych – powiedziała podczas poniedziałkowej (25 marca) konferencji Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy

Akces miasta do UNICEF

Renata Bem przypomniała, że od 1996 roku na całym świecie już ok. czterech tysięcy miast – w tym Paryż, Londyn czy Kolonia – uzyskało tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Zmiany w ośrodkach z takim tytułem powinny następować we wszystkich obszarach życia dzieci i młodzieży.

Jeśli chodzi o Bydgoszcz, 20  grudnia 2023 roku jej akces został uznany i miasto przystąpiło do Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom. Przewodniczącą zespołu ds. współpracy i koordynacji działań związanych z wdrożeniem na terenie miasta Bydgoszczy Programu UNICEF została Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta, która podczas konferencji przypomniała o obecnej ofercie Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży. W zakresie kultury to działalność m.in. Pałacu Młodzieży, sześciu domów kultury, Teatru Kameralnego, Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej MCK czy oferty Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Wśród inicjatyw związanych z kulturą i aktywnością obywatelską wiceprezydent Waszkiewicz wymieniła także m.in.: Młodzieżową Radę Miasta, Miejski Program Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy, Miejski Program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” czy podwojenie miejsc w żłobkach.

Czeka Bydgoszcz także przeprowadzenie wieloaspektowej diagnozy sytuacji dzieci w mieście w obszarach tematycznych: demografia, rodzina, piecza zastępcza, zdrowie, sport i rekreacja, kultura, bezpieczeństwo i infrastruktura.

Zostanie ona przygotowana na podstawie ankiet dla uczniów zawierających 30 pytań, a raport z badania posłuży do opracowania Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom. Szczegółowy program rozpisany jest na lata. Tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF nadawany jest na dwa lata, a po tym okresie przechodzi się ponowną ocenę.

Zapiz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter