„Szkoła Zaufania” to szkoła bezpieczna, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas. Są takie w Bydgoszczy

Wiktor Kapłanowski i Anna Niewiadomska podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim / Fot. R. Laudański/UMB

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zagłosowało 12 tysięcy osób uczniowskich z 16 województw. Ich głosy zadecydowały o miejscach zajętych przez szkoły. Wyniki rankingu ogłoszono po raz pierwszy w Urzędzie Wojewódzkim.

Na 29. miejscu w skali kraju, a zarazem pierwszym w regionie znalazło się Niepubliczne Liceum Sztuk Pięknych w Toruniu. Na drugim miejscu w rankingu wojewódzkim jest IX LO im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy. Na trzecim V LO im. Ignacego Paderewskiego – także w Bydgoszczy.

– Dzięki badaniu, jakim jest ranking, wiemy, że 31 procent osób uczniowskich w regionie wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+, a 35 procent deklaruje, że wie o osobie dotkniętej przemocą psychiczną z innych powodów niż przynależność do społeczności LGBTQ+ – mówi Wiktor Kapłanowski z Fundacji GrowSPACE.

– „Szkoła Zaufania” to szkoła, która nie tylko reaguje w obliczu przemocy, ale również jej zapobiega poprzez wprowadzanie programów profilaktycznych. Aż 78 procent ankietowanych w regionie deklaruje, że mają osobę zaufaną w swojej szkole, do której mogą zwrócić się o pomoc w przypadku dyskryminacji czy doświadczania przemocy. „Szkoła Zaufania” to szkoła bezpieczna, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas.

– Zawsze chciałam, żeby urząd był otwarty na inicjatywy promujące równość – podkreśla Anna Niewiadomska pełnomocniczka wojewody ds. równego traktowania.

– W tym roku po raz pierwszy w historii wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zostały ogłoszone w Ministerstwie Edukacji Narodowej – powiedział Wiktor Kapłanowski. Tegoroczny ranking odbywał się pod hasłem „Szkoła Zaufania”, a w regionie patronował mu wojewoda kujawsko – pomorski oraz prezydent Bydgoszczy.

Ranking składał się z ponad 20 pytań, na które odpowiadały osoby uczniowskie ze szkół ponadpodstawowych.

– Niech tegoroczny ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ będzie inspiracją do dalszych działań na rzecz równości i akceptacji – apelował Wiktor Kapłanowski.

Około 35-40 procent bydgoskich szkół nie wzięło udziału w rankingu lub oddały niewystarczającą liczbę głosów.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter