Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Po raz pierwszy pod patronatem instytucji państwowych

I LO zdobyło tytuł „Bezpiecznej Szkoły” w roku 2023/Fot. B.Witkowski

Rozpoczyna się czwarta edycja ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Akcję objęły swoim patronatem trzy instytucje państwowe: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Równości i Rzeczniczka Praw Dziecka.

Tegoroczna edycja rankingu odbywa się pod hasłem Szkoła Zaufania – po raz pierwszy w nowej formule. Młodzież będzie mogła oceniać swoje szkoły od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Wyniki poznamy na koniec kwietnia.

– W 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim aż 64 proc. osób uczniowskich było świadkami nietolerancji wobec osób LGBTQ+ w swoich szkołach. Chcemy, aby każda osoba uczniowska czuła się akceptowana w swoim środowisku szkolnym. Tegorocznym hasłem projektu jest „zaufanie”, zaufanie osoby uczniowskiej do szkoły. Chciałbym aby dzięki temu rankingowi każda osoba mogła wybrać szkołę otwarta, tolerancyjna i zgodną z jej wartościami – mówi Wiktor Kapłanowski, koordynator regionalny rankingu.

Polskie szkoły godne zaufania

Historia Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ sięga 2018 roku. Projekt zainicjował wtedy Dominik Kuc, warszawski aktywista. Początkowo głosowanie obejmowało jedynie szkoły ponadpodstawowe w stolicy. Średnio 20 tysięcy młodych ludzi rocznie brało udział w poprzednich edycjach. Miano Bezpiecznej Szkoły zyskały m.in. : I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, XXXVIII Dwujęzyczne Liceum w Poznaniu, I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu czy IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

W 2023 roku po raz pierwszy szkoły z naszego miasta zakwalifikowały się do mapy równości. Uczniowie docenili I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Techniczną przy BZDZ w Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”

– Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i
poszanowania godności ludzkiej. Uważamy, że po latach dyskryminacji należy odbudować w polskiej szkole właśnie zaufanie. Pod tym hasłem kryje się poczucie bezpieczeństwa każdej młodej osoby w miejscu w którym spędza większość swojego czasu – czyli w szkole. Wartości, które od 4 lat na skalę ogólnopolską staramy się popularyzować, czyli tolerancja, akceptacja, otwartość, sprawczość, zrozumienie. To są fundamenty zaufania, które powinno być w polskich szkołach . My, jako fundacja GrowSPACE, chcemy nadal stać na straży tego, aby jak największa ilość placówek była miejscem, do którego można mieć zaufanie – komentuje Gabriela Gładyszewska, ekspertka ds. projektów równościowych Fundacji GrowSPACE

Oceń swoją szkołę w ankiecie

O tym, które placówki zdobędą zaszczytny tytuł „Szkoły Zaufania”, zdecydują głosy oddane w ankiecie. Respondenci wskażą w niej m.in.: jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Swoje głosy można oddać na stronie LGBTplusme.

Wyniki poznamy w ostatnim tygodniu kwietnia. Do tego czasu osoby z Fundacji GrowSPACE ruszą w Polskę aby aktywnie działać we wszystkich regionach.

Ranking z patronatem krajowym

Rok 2024 jest przełomowym w historii rankingu. Po latach rządów PiS inicjatywa po raz pierwszy zyskała patronat trzech państwowych instytucji: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. To pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ z tak dużym wsparciem państwa. Warto dodać, że projekt nadal odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Bydgoszczy, Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter