Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Dwie bydgoskie placówki na mapie równości

Od 20 lutego do 28 kwietnia uczniowie, rodzice i nauczyciele w całej Polsce oddawali swoje głosy w internetowej ankiecie. Oceniali swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa rówieśników LGBTQ+. Dwie bydgoskie szkoły zyskały miano bezpiecznych.

Inicjatorem akcji jest Dominik Kuc. W 2018 roku młody warszawski aktywista powołał ranking i mapę szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+. Przez dwa lata głosowanie obejmowało jedynie szkoły ponadpodstawowe w stolicy. Po pięciu latach w rankingu uwzględnione są szkoły w całej Polsce, oraz Belgii.

W tegorocznym rankingu swój głos oddało niemal 20 tysięcy uczniów. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanese” z Gdańska. Bydgoszcz ma również powody do radości. Po raz pierwszy szkoły z naszego miasta zakwalifikowały się do mapy równości. Uczniowie docenili I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Techniczną przy BZDZ w Bydgoszczy. Radości z tego faktu nie kryła Anna Niewiadomska, regionalna koordynatorka rankingu: – Bardzo się cieszę, że ranking pojawia się również w Bydgoszczy. Mam cichą nadzieję, że w kolejnej edycji na mapie pojawią się kolejne, mniejsze miasta wojewódzkie. Niewiele głosów zabrakło, być może uda się poruszyć również innych uczniów.

Władze obu wyróżnionych w rankingu placówek nie zdecydowały się na udział w konferencji prasowej i osobisty odbiór dyplomów. – Niestety obecnie w całym kraju przez narrację która jest tworzona przez organy centralne i niektóre media, panuje efekt mrożący. Bardzo wiele placówek wycofuje się z działań każdego rodzaju – m.in. z edukacji obywatelskiej, edukacji antydyskryminacyjnej, edukacji klimatycznej. – skomentował Dominik Kuc.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Młodzież potrzebuje bezpiecznej przestrzeni

Organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wyrażają nadzieję, że inicjatywa dotrze do każdego zakątka Polski. Podkreślają, że w tegorocznym głosowaniu aż 50 proc. głosów oddanych w rankingu dotyczyło miejscowości spoza czołowej dziesiątki największych miast w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim 35 proc. respondentów wskazało na przejawy braku akceptacji w szkole. To wynik zbliżony do ogólnopolskiego. Informacją, która cieszy, jest wyższy niż przeciętna krajowa wynik dotyczący edukacji antydyskryminacyjnej. 27 proc. młodych ludzi zadeklarowało, że w ich szkołach odbywają się zajęcia i warsztaty traktujące o otwartości i różnorodności. – Młodzież chce być w bezpiecznej przestrzeni. Musimy pamiętać, że ta przestrzeń w której młodzież spędza kilkanaście godzin tygodniowo, wpływa na jej funkcjonowanie a w konsekwencji na zdrowie i życie. Dziś w Polsce głośno mówimy o kryzysie suicydalnym, myślach i próbach samobójczych młodzieży w całej Polsce. Dlatego ten ranking jest tak bardzo istotny. Moje badania przeprowadzone w 2016 roku na młodzieży LGBT wskazały, że te myśli samobójcze już wtedy występowały na poziomie 70 proc. Próby samobójcze były na poziomie 30 proc. dwa lata później było to już 80 proc. myśli samobójczych 37,7 proc. prób samobójczych. 2020 rok to już 84 proc. myśli samobójczych i 45 proc. prób samobójczych. Nikt wtedy tymi wynikami się nie przejmował. Żeby szkoła była akceptująca, my też musimy edukować – dodał dr Kosma Kołodziej, wiceprzewodniczący Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania.

zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter