„Konkuruje z Gdańskiem i Krakowem”. W National Geographic o Bydgoszczy i alternatywnym zwiedzaniu miasta

Niezwykłość Bydgoszczy polega na tym, że jest położona jakby na polanie otoczonej lasami – na zdjęciu Myślęcinek / Fot. B. Witkowski/UMB

– Dzięki  poczynionym w ostatnich latach rewitalizacjom, to miejsce znowu zachwyca. Co więcej, pozwala na kilkugodzinny spacer, począwszy od osiedla Kapuściska, przez Wyżyny, Park Wolności na Wzgórzu Wolności, po Aleję Górską i Wzgórze Dąbrowskiego na Szwederowie. Wszystko to „ponad Bydgoszczą”, czyli z niesamowitymi widokami na centrum miasta i inne tereny, położone w dole – tak pisze w national-geographic.pl o Bydgoszczy Piotr Weckwerth. 

– Bydgoszcz jest bardzo ciekawa do zwiedzania. National Geographic zwrócił się do mnie z prośbą o napisanie tekstu o naszym mieście. To była przyjemność – mówi Piotr Weckwerth autor publikacji i przewodnik po Bydgoszczy – Chodziło im o to, żeby pokazać miasto od strony alternatywnego zwiedzania nie tylko poprzez Kanał Bydgoski, Stare Miasto i Wyspę Młyńską, a takich miejsc jest wiele – dodaje.

W artykule przeczytamy więc przed wszystkim, że niezwykłość Bydgoszczy polega na tym, że „otoczona jest gęstymi lasami, co sprawia, że mówić można o niej jako o mieście na wielkiej, śródleśnej polanie! Na południu mamy rozległą Puszczę Bydgoską. Czyli kompleks o powierzchni 45 tys. ha, rozciągający się między Bydgoszczą i Toruniem. Tutejsze szlaki pieszo-rowerowe cieszą się wielką popularnością z uwagi na fakt, iż cały kompleks jest silnie pofałdowany. To tak naprawdę wielka, porośnięta lasem wydma śródlądowa, której najwyższe wzniesienia mają ponad 100 metrów. Najwyższy szczyt to Szwedzka Góra: 116 m n.p.m. Na północy miasta znajduje się Las Gdański, bezpośrednio połączony z LPKiW Myślęcinek. A także z lasami rozciągającymi się wokół Zalewu Koronowskiego, czyli swoistego „przedsionka” Borów Tucholskich. Tak naprawdę raz wjeżdżając w te leśne ostępy, np. na osiedlu Bartodzieje, wyjechać można z niego na terenie parku Narodowego Bory Tucholskie.”

Piotr Weckwerth zaprasza na wycieczki po bydgoskich osiedlach. Jest ich obecnie aż 20. Najbliższa w niedzielę (12 maja) to spacer na Piaskach – wstęp wolny, zbiórka o godz. 10 przy przystanki Smukalska-Sanktuarium. Kolejna – 18 maja – na Flisach.

W artykule namawia także do spaceru wzdłuż Zbocza Bydgoskiego i odwiedzin muzeów np. Exploseum czy Muzeum Kanału Bydgoskiego

Czytelnicy national-geographic.pl dowiedzą się także o niezwykłym uroku obu willowych osiedli: Sielanki oraz osiedla Urzędniczego, które są dziełem planisty Josepha Stubbena z początku XX w., który „lubował się we wprowadzaniu do miast mało przytłaczającej zabudowy i zieleni. To się udało, gdyż w obrębie Sielanki znajdują się 2 duże skwery i ogród w stylu włoskim, zaś osiedle Urzędnicze zachwyca alejami starych drzew”.

Udostępnij: Facebook Twitter