Fotoplastikon na Wyspie Młyńskiej. Zajrzeliśmy do wnętrza. I co tam widać? Są zagadki [ZDJĘCIA]

Fotoplastikon w Bydgoszczy – to zagadkowe ujęcie Bydgoszczy widać przez jeden z okularów / Fot. B. Witkowski/UMB

Co jest na fotografii z dawnej Bydgoszczy, głównym zdjęciu do tego tekstu? Niełatwo rozpoznać to miejsce, bo dziś wygląda zupełnie inaczej. Fotoplastikon przynosi także inne zagadki.

To jedna z archiwalnych fotografii, które można zobaczyć, gdy przyłoży się oczy do jednego z pięciu okularów fotoplastikonu stojącego na tarasie przy Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. Ujęcie rzadke i niezwykłe.

A jakie jest rozwiązanie zagadki – widać na tej fotografii dziś już nieistniejącą śluzę trapezową przy ul. Marcinkowskiego. Pozostała po niej pamiątkowa tablica i zasypane miejsce. Obok szpaler drzew, a po lewej stronie, już niewidoczna Fabryka Maszyn i Kotłów Parowych Leopolda Zobla, czyli w polskich już czasach Bydgoska Fabryka Pilników i Narzędzi „Granobs i Kozłowski, potem Grakona, a w PRL Befana – Bydgoska Fabryka Narzędzi. Obecnie na tym terenie powstaje osiedle Nowy Port.

Archiwalny Fotoplastikon przenosi nas w czasie. I to piękna podróż. W stylowym, drewnianym wnętrzu bije nowoczesne cyfrowe „serce”. Dzięki niemu odwiedzający mają okazję podziwiać unikalne archiwalne fotografie Bydgoszczy i okolic z pierwszych dekad XX wieku, a zwłaszcza z międzywojennych lat 20. i 30. Jest więc ta śluza oraz oczywiście Kanał Bydgoski oraz fontanna Potop – dwa ulubione miejsca spacerów dawnych bydgoszczan – rozpoznawalne bez żadnych kłopotów. Są także inne arcyciekawe i nieoczywiste już fotografie np. scena ze spektaklu „Juliusz Cezar” w Teatrze Miejskim, wspaniałym gmachu zniszczonym i rozebranym po 1945 roku.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Wystawa w fotoplastikonie została organizowana przez NAC we współpracy Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Archiwum Państwowym w Bydgoszczy oraz Vintage Photo Festival. Fotoplastikon zapewniła Fundacja Koncept Kultura. Fotoplastikon będzie stał na Wyspie Młyńskiej do 13 października.

Udostępnij: Facebook Twitter