Na niektórych ulicach gruntowych możliwe jest zastosowanie ekokostki lub ażurów, co znacznie ułatwia przeprowadzenie inwestycji /Fot. ZDMiKP/
W ciągu ostatnich 8 lat liczba bydgoszczan mieszkająca przy drogach gruntowych spadła niemal o połowę. W tym czasie utwardzono 90 ulic.
Po konsultacjach z radami osiedli i lokalnymi społecznościami drogowcy zaktualizowali program utwardzania ulic gruntowych. To on, od czasu przyjęcia go przez Radę Miasta Bydgoszczy, zawiera wytyczne dotyczące inwestycji drogowych na osiedlach. Jakie kryteria decydują o utwardzeniu ulicy w pierwszej kolejności? Szczególnie istotna jest liczba mieszkańców na danej ulicy, w oczywisty sposób najszybciej remontowane będą te, gdzie gęstość zaludnienia jest największa. Pod uwagę brane są również ważność ulicy w układzie transportowym miasta i wskaźnik długości lokalnych dróg gruntowych do sumy długości dróg lokalnych na osiedlu. Swoistą „premię” dostają również gruntówki na osiedlach, na których jest ich najwięcej.
Co ważne, ulice dla których rozpoczęto prace dokumentacyjne w ostatniej edycji programu utwardzania gruntówek, a które z uwagi na brak pieniędzy nie zostały jeszcze zbudowane, będą realizowane w pierwszej kolejności. Są to ulice, dla których została już przygotowana dokumentacja projektowa (koncepcja, program funkcjonalno-użytkowy) i przeprowadzono konsultacje społeczne.
Na podstawie tych kryteriów najwyżej ocenione zostały m.in. ulice Gołębia (odcinek do WZL nr 2 na Górzyskowie), Sępia, Mewia, Mewia, Kotwicowa, Indycza (wszystkie na Osowej Górze) oraz Krzywa (na Miedzyniu-Prądach). Pełna, zaktualizowana lista wraz z punktacją dla wszystkich gruntówek znajduje się tutaj
To w oparciu o tę listę będą prowadzone kolejne remonty bydgoskich dróg gruntowych, których w ostatnich latach utwardzono niemal 50 kilometrów. Obecnie przy drogach nieutwardzonych mieszka około 16 tysięcy bydgoszczan, kilka lat temu było ich ponad 30 tysięcy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!