Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej / Fot. R. Sawicki
– Ten rok akademicki przejdzie do historii naszej uczelni ze względu na to, że wśród naszych pierwszaków są przyszli lekarze, studenci naszego wydziału medycznego. Mamy medycynę na bydgoskiej uczelni – mówił podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej jej rektor prof. Marek Adamski.
W środę (2 października) odbyła się inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej. Wśród 2 tys. studentów pierwszego roku jest też 60 osób z kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Funkcjonuje w strukturach uczelni od grudnia 2023 roku, a w jego skład wchodzą obecnie: Katedra Badań Podstawowych oraz Katedra Medycyny Klinicznej. Jest to dziewiąty wydział w strukturze Politechniki. Pracę na wydziale rozpoczęło 23 wykładowców, w tym profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy nauk medycznych oraz lekarze medycyny.
Rektor PBŚ mówił wiele o nowym wydziale podczas inauguracji. Studenci Wydziału Medycznego zdobywać będą wiedzę oraz praktykę w siedmiu bydgoskich i regionalnych szpitalach. W struktury uczelni, dzięki decyzji władz Bydgoszczy, włączony zostanie Wielospecjalistyczny Szpital Miejski na Kapuściskach. We wtorek (1 października) zostało tam otwarte nowoczesne prosektorium, w planach jest centrum symulacji medycznych. Podczas środowej inauguracji studenci kierunku lekarskiego złożyli ślubowanie a Wydział Medyczny, którym kieruje dziekan prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, otrzymał sztandar. – To dziewiąty sztandar wydziałów politechniki. Kiedy pan rektor ogłosił, że uczelnia zaczyna starania o uruchomienie Wydziału Medycznego, powiedziałem, iż znam jedną osobę, która panu pomoże. Tą osobą była pani prof. Tafil-Klawe – powiedział podczas inauguracji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
– Będziemy jako miasto wspierać politechnikę i każdą bydgoską uczelnię – dodał. – Pracujecie w uczelni, która jest symbolem wzrostu – zwracał się do wykładowców i pracowników podczas inauguracji wojewoda Michał Sztybel.
Rektor Politechniki zapowiedział kolejne kroki w rozwoju oferty dydaktycznej uczelni. – Chcemy i będziemy wzmacniać nasz interdyscyplinarny charakter o nowe dziedziny nauki i związane z tym nowe kierunki studiów. Mam nadzieję, że pierwsze decyzję z tym związane zapadną w ciągu najbliższych miesięcy. Zmiany są niezbędne m. in. ze względu na zainteresowania i trendy wśród ludzi młodych, kompetencje jakich wymaga od nich dynamiczny rynek pracy czy w końcu zbliżający się niż demograficzny, który za kilka lat dotknie naszą i wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Pracujemy nad kierunkami studiów, w których chcemy wykorzystać potencjał współpracy naszych zootechników, biologów, chemików i agrotechnologów. Doświadczenie naszych przyrodników, konstruktorów, architektów i projektantów chcemy wykorzystać tworząc studia związane z tzw. zieloną rewolucją technologiczną czy wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu. Stawiamy także na rozwój szeroko pojętej informatyki i sztucznej inteligencji. Stąd, w ostatnim czasie, decyzje o wzmocnieniu kadrowym w tych obszarach i zaplanowane na najbliższy czas wielomilionowe inwestycje w nowoczesny sprzęt i laboratoria. Chcemy rozwijać także ofertę studiów medycznych i okołomedycznych – podkreślił prof. Adamski.
Politechnika Bydgoska jest wieloprofilową uczelnią kształcącą licencjatów, inżynierów, magistrów i doktorów oraz jedyną w regionie integrującą nauki techniczne, przyrodnicze, rolnicze, ekonomiczne, artystyczne i – od tego roku – również medyczne. W ciągu 67 lat mury uczelni opuściło ponad 60 000 absolwentów. Obecnie na dziewięciu wydziałach, w jednostkach międzywydziałowych oraz w administracji zatrudnionych jest około 1065 pracowników, z czego 565 stanowią nauczyciele akademiccy, wśród nich 147 profesorów i 307 doktorów ponad 111 asystentów, lektorów, instruktorów i wykładowców. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich i podyplomowych kształci się ponad 8 000 studentów