Inauguracja roku akademickiego na UKW. Przed uczelnią ważne wybory. Pół tysiąca więcej studentów [ZDJĘCIA]

Liczba studentów UKW wzrasta / Fot. B.Witkowski/UMB

Trzykrotnie uderzając berłem w stół prof. Jacek Woźny, rektor UKW otworzył nowy rok akademicki na uczelni. Podkreślił on wagę najbliższego czasu, w związku ze zbliżającymi się wyborami. Uczelnia wyda 50 mln na inwestycje. Chętnych na studiowanie na bydgoskiej uczelni było 8 tys. osób, a przyjęto 500 więcej niż przed rokiem.

Władze uczelni, studenci i goście – jak w ostatnich latach – spotkali się w gmachu Collegium Copernicanum przy ul. Mikołaja Kopernika, aby wspólnie otworzyć nowy rok.

UKW jeszcze przed zamknięciem list przyjętych chwalił się większym zainteresowaniem do studiowania na bydgoskiej uczelni, mimo mniejszej liczby maturzystów. Swoje dokumenty zostawiło w niej 8 tys. chętnych na przyjęcie na pierwszy rok studiów, to o blisko 1 tys. więcej niż przed rokiem. Przedstawiciele pierwszoroczniaków uroczyście ślubowali przed rektorem. Naukę w murach uczelni rozpocznie ok. 3 tys. nowych studentów, przed rokiem było to ok. 2,5 tys. osób. Na pierwszy rok prawa przyjęto rekordową liczbę – 200 studentów. W immatrykulacji wzięli też udział doktoranci. Będą oni kształcić się w 17 dyscyplinach nauki.

To jest odzwierciedlenie naszych działań przez siedem ostatnich lat. Nasi naukowcy są coraz bardziej aktywni, co zachęca do studiowania na naszej uczelni – uzasadnił rektor, prof. Jacek Woźny.

UKW powiększyła swoją ofertę o sześć kierunków: zarządzanie sferą publiczną, proces wydawniczy i praktyka tekstu, kognitywistyka, inżynieria biokompozytów i biomateriałów oraz niemieckojęzyczny – kultur und kommunikation.

UKW. Przed uczelnią ważne wybory

Miło mi powitać wszystkich gości na inauguracji roku akademickiego w 2023/2024. Dla nas ten rok będzie szczególny. Czekają nas bardzo ważnie wybory. Niedługo, bo 15 października, będziemy uczestniczyć w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu. Wiosną weźmiemy udział w ważnych, szczególne dla naszego miasta, wyborach samorządowych. Także wiosną 2024 roku przeprowadzimy wybory na nowego rektora uczelni. Widzimy, jak to będzie odpowiedzialny dla nas czas – powiedział rektor uczelni.

Profesor wspomniał również o zrealizowanych inwestycjach i planach na następny rok. – Spójrzmy na nasze ukończone przedsięwzięcia: budowa laboratorium dla Wydziału Mechaniki, przebudowa budynku G przy ul. Chodkiewicza, przebudowa budynku głównego pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami, otwarcie Centrum Pomocy Psychologicznej dla studentów. To kosztowało ok. 30 mln – wymienił.

Nie mogło też zabraknąć zapowiedzi kolejnych inwestycji, które zostaną ukończone w roku akademickim 2023/2024. Pochłoną one ok. 50 mln złotych. – To otwarcie międzynarodowej szkoły NATO (International School of Bydgoszcz) przy ul. Bośniackiej, którą opiekuje się uczelnia. Będzie ona standardem dla innych ośrodków akademickich w Polsce. Powinna być ona otwarta na przełomie grudnia i stycznia. Planujemy też dokończenie remontu Ogrodu Botanicznego, to ważne dla mieszkańców. Wyremontowany będzie też parter budynku Wydziału Nauk Biologicznych oraz dokończymy przebudowę budynku F, gdzie znajdowała się kiedyś stołówka. Będziemy starać się pozyskać środki na kolejne inwestycje.

W ceremonii wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. – Chwyciłem ostatnio mój indeks i przeglądałem rok do roku: wpisy, przedmioty, wykładowców. O ile na początku mojej drogi w życiu dorosłym zastanawiałem się po co ja mam być studentem i po co mam się tego w życiu uczyć, tak im dalej w życiu człowiek wchodzi w tę dorosłość, tym lepiej dostrzega słuszność tych wyborów, których kiedyś dokonał, kształcąc się w wybranych obszarach. Życzę Wam, abyście podczas studiów budowali wasz potencjał, obyście mieli jak najmniej tych przedmiotów do których nigdy nie wrócicie – zwrócił się do studentów Rafał Bruski, prezydent miasta.

Wykład inauguracyjny pt. „Defoe nasz współczesny” wygłosił prof. Jakub Lipski z Wydziału Literaturoznawstwa UKW.

Kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego

Tradycyjnie przed uroczystością o godz. 10.30 władze rektorskie UKW wraz z nowym przewodniczącym samorządu studenckiego – Jakubem Kiedos złożyli kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Msza Święta w intencji pracowników i studentów odbędzie się 8 października 2023 r. o godz. 13:00 w Bazylice św. Wincentego á Paulo.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter