Inwestycje na Szwederowie. W rytmie hip-hop otwarto scenę w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2

Scena w MDK-u nr 2 została przetestowana przez tancerzy / Fot. B. Witkowski/UMB

Nowa, nietypowa scena została wybudowana w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Mieszkańcy osiedla zabiegali o nią od lat. Udało się dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. – Bardzo dobrze mi się tańczy na tej scenie i cieszę się, że powstała – powiedziała jedna z podopiecznych domu kultury.

Cieszę się, że taki niekonwencjonalny pomysł tutaj został zrealizowany, bo rzadko się zdarza, żeby scena mogła działać w dwóch kierunkach. Dzisiaj jest zimno na zewnątrz, ale tutaj w środku jest przyjemnie, ciepło. A latem będziemy uczestnikami wielu wspaniałych wydarzeń, które tutaj były organizowane – powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podczas oficjalnego otwarcia nowej sceny, we wtorek (12 marca).

Dlaczego scena jest nietypowa? Widzowie mogą oglądać to, co dzieje się niej, siedząc wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to wielkie rozsuwane drzwi, umiejscowione pośrodku dobudowanej części.

Scena przylega do sali gimnastycznej MDK 2, która po renowacji jest dostosowana do organizacji imprez rekreacyjno-sportowych. Hala w dawnym, wysłużonym już wydaniu, odbiegała od obecnych standardów. Na scenie można również organizować treningi i zawody dla szachistów czy tenisistów stołowych, którzy ćwiczą w MDK nr 2. W nowym pomieszczeniu powstało również zaplecze sanitarne.

Budowa sceny rozpoczęła się w styczniu 2023 roku. Do użytku oddano ją na początku tego roku. Już w lutym odbyły się pierwsze próby i treningi. Na czas rozbudowy MDK-u, dzieci i młodzież miały zajęcia w kilku okolicznych szkołach podstawowych nr 30, 61, 63 i ZS-P nr 1.

Będzie służyła młodym talentom

We wtorek (12 marca), po oficjalnym przecięciu wstęgi wrota poszły w górę, a przed gośćmi pojawiła się ozdobiona estrada.

Szybko zajęły ją grupy taneczne MDK 2. Pokazy tańca w stylu hip-hop były atrakcją imprezy. W scenie ujrzeliśmy aranżacje solowe, duetów, trio oraz chorografie grup Spiro 2 i Spiro 3, które prowadzi Marzenna Skowrońska. Jej podopieczne zrobiły furorę wśród gości. – Bardzo dobrze mi się tańczy na tej scenie i cieszę się, że powstała. Od roku trenuję w grupie Spiro 2 – powiedziała Lena po występie.

O budowę sceny od dłuższego czasu zabiegała Rada Osiedla Szwederowo – Ostatnio mieliśmy galę wręczania Oscarów, więc mam nadzieję, że niedługo ktoś z występujących dzisiaj, tutaj na scenie, będzie odbierał nagrodę w Hollywood, i powie, że zaczynał na Szwederowie – powiedział Bogusław Aleksander Deja, przewodniczący Rady.

Dziękuję mieszkańcom, władzom, koordynatorom BBO i firmie budowlanej za zaangażowanie w realizację tego projektu – mówił Adam Łętocha, dyrektor MDK-u nr 2.

BBO. Mieszkańcy zdecydowali

W budynku przy ul. Leszczyńskiego wymieniono również stolarkę okienną i odnowiono elewację zewnętrzną. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Pochłonęła ona ponad 1 mln zł. Scenę wykonało bydgoskie przedsiębiorstwo Malibud.

W przyległym do „emdeku” jordanowskim ogrodzie przeprowadzono modernizację urządzeń. Nowością jest duży zestaw do zabawy w kształcie zamku, wyposażony w wiele elementów rozwijających sprawność i kreatywność najmłodszych mieszkańców.

Najstarszy dom kultury w Bydgoszczy

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to najstarsza placówka kulturowa dla młodzieży. Jej historia rozpoczęła się w 1949 roku (w budynkach dawnej parafii ewangelickiej). Wówczas na Szwederowie powstał Ogródek Jordanowski z siedzibą przy ówczesnej ulicy Małgorzaty Fornalskiej 42 (dzisiaj ul. Leszczyńskiego).

Na jego terenie znajdowało się boisko do gry w piłkę nożną, piaskownica oraz plac zabaw z prostymi huśtawkami, ławeczkami i małą karuzelą. Wkrótce pojawiła się także nieduża fontanna wybudowana przez mieszkańców osiedla. W roku 1950 młodym sportowcom udostępniono salę gimnastyczną, a w wybudowanym pawilonie zaczęły się odbywać pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży. 1 września 1969 roku zmieniono nazwę placówki na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 w Bydgoszczy. Rozszerzono również ofertę do 20 kół zainteresowań. Pięć lat później zmieniono nazwę placówki na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.

W 1986 roku Rada Pedagogiczna i Komitet Rodziców MDK nr 2 wyszły z inicjatywą nadania placówce imienia. Wspólną decyzją dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli patronem został dr Henryk Jordan – lekarz, społecznik i pionier wychowania fizycznego w Polsce. W 1994 roku utworzono Młodzieżowy Klub Sportowy EMDEK, który zrzesza sportowców w sekcjach: kolarskiej, szachowej oraz tenisa stołowego. W tym roku placówka obchodzi 75-lecie istnienia.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter