Jak chroni się stare drzewa nad Kanałem Bydgoskim. Platformy na ścieżce [ZDJĘCIA]

Taki „zakrzywiony” pomost został wybudowany nad Kanałem Bydgoskim/ Fot. UMB

Nabrzeże Kanału Bydgoskiego odnawiane jest w taki sposób, żeby nie ingerować zbyt mocno w otaczającą go roślinność. Ścieżka czasem się zakrzywia – wszystko po to, aby nie wycinać żadnych drzew.

Przez cały rok mieszkańcy chętnie korzystają z uroków bulwarów Kanału Bydgoskiego, wybierając się tam na spacery czy przejażdżki rowerowe. W zeszłym roku upiększono miejsca nadające się do takich aktywności. Po obu stronach kanału powstały ścieżki wykonane z mineralnej nawierzchni pomiędzy Osową Górą i Flisami, a także po stronie Miedzynia i Prądów.

Na Miedzyniu pomiędzy ul. Krośnieńską i Plażową na tzw. „ścieżce zdrowia” wytyczono 700-metrowy szlak wzdłuż brzegu Kanału, na którym wysypano i utwardzono nową nawierzchnię. Trasa została wytyczona w taki sposób, by w minimalnym stopniu ingerować w rosnące drzewa. Na etapie projektu korygowane były łuki, wówczas jeszcze „dzikiej ścieżki”. Niedawno na wysokości ul. Legnickiej wykonano platformę z drewnianych desek, która pozwala wyminąć stare drzewo bez schodzenia po nabrzeżnej skarpie. Zainstalowana na platformie metalowa balustrada jest doskonałym miejscem, aby przystanąć i podziwiać wody Kanału Bydgoskiego oraz otaczającej go przyrody. Przy odnowionej drodze stworzono miejsca do wypoczynku i rekreacji. Zainstalowano leżaki i ławki, które swoim stylem nawiązują do metalowych elementów śluz kanałowych. Przy okazji posadzono krzewy i urządzono kwietną łąkę.

Sąsiedni odcinek ścieżki spacerowej na Miedzyniu pomiędzy ul. Świdnicką i Krośnieńską wybudowany został w poprzednich latach. W ten sposób powstała wygodna trasa o długości około 1 kilometra wzdłuż południowego brzegu Kanału Bydgoskiego.

Zakończyły się prace nad Kanałem Bydgoskim po stronie północnej (os. Flisy), gdzie powstał nowy fragment ścieżki z nawierzchni mineralnej o długości około 500 metrów od parku (na wysokości ul. Wodnej) do ul. Mińskiej (na wysokości posesji nr 90). Koszt prac na obu brzegach Kanału Bydgoskiego to 1,8 mln zł. Część inwestycji wykonano z pieniędzy Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warto wspomnieć, że w grudniu 2023 roku opublikowano pierwszą wersję miejskiej koncepcji zagospodarowania Kanału Bydgoskiego. W dokumencie znalazły się wskazania dotyczące dosadzenia konkretnych gatunków drzew i krzewów w danych miejscach, tworzenia spójnych ścieżek i chodników oraz elementów małej architektury, np. lampy, ławeczki i kosze na śmieci. Niedługo rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami w tej kwestii.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter