W środę (6 września) kolejna „Środa z profilaktyką” w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy. Tematem spotkania będzie pierwsza pomoc.
Gościem specjalnym „Środy z profilaktyką” będzie dr n. med. Mateusz Badura z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, który w godzinach od 10.00-13.00 będzie do dyspozycji klientów w siedzibie NFZ przy ul. Łomżyńskiej 33.
Pierwsza pomoc, jak postępować?
Zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie? Wystarczy, że zadzwonisz pod jeden numer. Służby współpracują ze sobą i powiadamiają się o zdarzeniu. 112 – jednolity numer alarmowy, obowiązuje w całej Unii Europejskiej. W Polsce nadal możesz dzwonić pod numery dedykowane konkretnym służbom:
- 999 – pogotowie ratunkowe,
- 998 – straż pożarna,
- 997 – policja.
Połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne.
Ratuj życie z aplikacją moje IKP
W bezpłatnej aplikacji mojeIKP znajdziesz instruktaż, by w nagłym wypadku skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Możesz z niego skorzystać bez logowania się. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację na swoim telefonie. Potrzebna jest pomoc, bo zagrożone jest Twoje lub czyjeś życie?
Nie wpadaj w panikę! Reaguj! Wezwij pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka.
Nie czekaj – reaguj
Reaguj, gdy widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta!
Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Twoja szybka reakcja może okazać się kluczowa. Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek! Za jej nieudzielenie grozi nam odpowiedzialność karna.
Zasady udzielania pierwszej pomocy
- Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce stanowi dla Ciebie zagrożenie – nie podchodź do poszkodowanego, tylko zadzwoń po pomoc!
- Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli zareaguje – jest przytomny. Brak reakcji oznacza, że poszkodowany jest nieprzytomny. Oceń, czy oddycha.
- Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Sprawdź, czy nie ma ciał obcych w jamie ustnej. Usuń je, gdy są widoczne.
- Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Słyszysz, czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha?
Poszkodowany stracił przytomność i nie oddycha? Zadzwoń pod numer alarmowy (999 lub 112). Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni.
- Klęknij z boku, na wysokości klatki piersiowej poszkodowanego.
- Naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.
- Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się podczas resuscytacji, by zapobiec wyczerpaniu własnych sił.
- Jeśli w pobliżu znajduje się przenośny defibrylator AED – użyj go.
Możesz zaprzestać wykonywania czynności ratowniczych jeśli: poszkodowany odzyska przytomność, przyjedzie pogotowie ratunkowe lub opadniesz z sił – poproś kogoś o zmianę.
Czym jest automatyczny elektryczny defibrylator (AED)
To urządzenie, które daje możliwość przywrócenia akcji serca w przypadku jej nagłego zatrzymania. Zawiera jednorazowe elektrody przyklejane do klatki piersiowej. Podpowiada głosowo osobie ratującej, co robić. AED znajdziesz w wielu miejscach publicznych. Zazwyczaj wisi na ścianie i jest oznaczony charakterystycznym obrazkiem serca i błyskawicy. Jeśli użyłeś AED, nie odklejaj elektrod. Dzięki temu AED będzie nadal monitorować akcję serca, nawet w drodze do szpitala.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!