Jak wyglądało życie bydgoskiej bohemy w 20-leciu międzywojennym. Spotkanie w Muzeum Okręgowym

Dr Barbara Chojnacka z bydgoskiego Muzeum Okręgowego napisała książkę o życiu miejskiej bohemy. W środę (20 grudnia) opowie o nim podczas spotkania autorskiego.

Mimo że w latach 20. i 30. XX wieku Bydgoszcz rozwijała się prężnie również pod kątem artystycznym, wiedza o tym wycinku historii miasta była mocno zatarta i fragmentaryczna, a przez to dostępna tylko dla wąskiej grupy specjalistów i pasjonatów. Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie, bo o pamięć po bydgoskich artystach sprzed wieku postanowiła zawalczyć dr Barbara Chojnacka, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Spod jej pióra wyszła właśnie publikacja „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia poświęcona malarzom, rzeźbiarzom i grafikom działającym w naszym mieście w okresie II RP. To również próba wypełnienia informacyjnej luki w badaniach nad całą polską sztuką międzywojnia.

By namalować szczegółowy obraz narodzin i rozwoju nowego ośrodka sztuki, autorka oddała głos uczestnikom tego procesu. Mowa nie tylko o znanych, zapisanych na kartach historii nazwiskach (Antoni S. Procajłowicz, Jan Wysocki, Jerzy Rupniewski, Karol Mondral), ale także o artystach niesłusznie już zapomnianych (Wacławowi Gromek, Kazimierz Lipiński, Kazimierz Z. Rafiński).

O kulisach pracy nad książką i o jej głównych bohaterach będzie można posłuchać w środę, 20 grudnia o godz. 17 w sali audiowizualnej Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Będzie to też okazja do zakupu własnego egzemplarza w promocyjnej cenie 79 zł. Bilety na spotkanie autorskie są do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej muzeum.

Udostępnij: Facebook Twitter