Weekend w Bydgoszczy 19-21 kwietnia – TOP 10. Urodziny miasta, don Corleone i inne atrakcje

W ten weekend nie warto w Bydgoszczy siedzieć w domu. Trzeba się wybrać do miasta. Wybór imprez naprawdę tak duży, że nikt się nudzić nie będzie. Oto nasz TOP 10 – w ujęciu chronologicznym.

1. Świętujemy 678. urodziny Bydgoszczy

  Przez cały weekend można będzie w aktywny sposób świętować 678. urodziny Bydgoszczy, które przypadają 19 kwietnia. Tego dnia, w 1346 roku, król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskiie

  A szczegóły urodzinowych atrakcji – poniżej:

  2. Piknik z Leonem i Franciszką

  Leon to Leon Wyczółkowski a Franciszka – jego żona. 24 kwietnia 1852 roku urodził się patron bydgoskiego muzeum Leon Wyczółkowski. Jego żona Franciszka w kwietniu 1937 roku wypełniła ostatnią wolę męża i przekazała władzom Bydgoszczy setki prac czarodzieja pejzażu. Muzeum Okręgowe świętuje urodziny patrona już po raz ósmy w formie pikniku. Rozpoczyna się w sobotę (20 kwietnia) o godz. 11 w Domu Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej. A szczegóły w poniższym poście na FB muzeum.

  3. Przebojowo na dwa głosy

  „Na dwa głosy” to koncert, w którym Aga Twardowska, Małgorzata Chruściel, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko wykonują w duetach najbardziej znane polskie przeboje. Można ich posłuchać w Filharmonii Pomorskiej w piątek (19 kwietnia) o godz. 19.

  4. Bydgoskie klasyki na wiosnę

  W sobotę (20 kwietnia) o godz. 10 na parkingu BCTW w Myślęcinku pierwsze spotkanie weteranów szos, czyli Bydgoskie Klasyków w sezonie 2024. Impreza odbędzie się na części parkingu na przy Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. Podobnie jak na poprzednich spotkaniach na plac będą wpuszczane klasyki wyprodukowane przed 1989 rokiem, lub których seria rozpoczęła się przed ’89.

  5. Nasz „Don Pasquale” na inaugurację Bydgoskiego Festiwalu Operowego

  W sobotę (20 kwietnia) o godz. 19 inauguracja XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Tradycyjnie BFO otwiera spektakl Opery Nova. Tym razem to premiera opery komicznej Gaetano Donizzetiego „Don Pasquale”. Reżyser Paweł Szkotak przeniósł akcję w lata 40. XX wieku do Nowego Jorku, a główny bohater przypomina sławnego Don Vito Corleone. „Don Pasquale” można także zobaczyć w niedzielę (21 kwietnia) o godz. 18.

  6. The Doors, czyli cover band w Eljazzie

  W piątek o 19.30 w klubie Eljazz przy ul. Krętej wystąpi kapela „The DOORS Flashback” to ceniony cover band legendarnej, amerykańskiej grupy „The Doors” Jima Morrisona. Zespół wykonuje ten repertuar całkowicie na żywo. Ich koncerty w hołdzie The Doors to 90 minutowe show, w trakcie którego odtwarzają magię i intensywność koncertów, którymi w latach 60. zachwycał zespół The Doors.

  7. Enea Abramczyk Astoria zaczyna walkę o ekstraklasę w play off

  Koszykarze Enei Abramczyk Astorii zmierzą się w ćwierćfinale play off I ligi z AZS Politechniką Opolską. To będzie także ciekawy pojedynek trenerski między Aleksandrem Krutikowem a Robertem Skibniewskim. Dwa pierwsze mecze zostaną rozegrane w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej w sobotę i niedzielę o godz. 18. Gra się do trzech zwycięstw.

  8. Opowieści z Narnii

  Zapowiedź spektaklu Opowieści z Narni
  Zapowiedź spektaklu Opowieści z Narnii / Fot. B. Witkowski / UMB

  Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej zaprasza w sobotę i niedzielę (godz. 16) na spektakl „Opowieści z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przeniosą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To będzie niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów.
  Spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. 

  9. „Ameryka” w Teatrze Polskim

  W tym przedstawieniu Teatru Polskiego Witold Gombrowicz, a właściwie Witoldo Gombrowicz jest dumnym argentyńskim pisarzem, laureatem Nagrody Nobla a niewolnica Isaura rozmawia z Diego Maradoną. Reżyserka Julia Holewińska odkrywa przed widzami tajniki Ameryki Południowej już po raz ostatni w tym sezonie. „Ameryka” na małej scenie TPB przy ul. 20 Stycznia w sobotę o godz. 19 i niedzielę godz. 18.

  10. Iwaneczko, Lemańczyk, Szlempo – jazz w filharmonii

  Niedzielę można zakończyć w FIlharmonii Pomorskiej na jazzowo – koncert rozpoczyna się o godz. 17. Felix Jazz Orchestra pod dyrekcją Michała Szlempo oraz wokaliści: Kamila Abrahamowicz-Szlempo, Emilia Hamerlik, Klaudia Kaczyńska, Krzysztof Iwaneczko i Mateusz Krawczyk (perkusja), Adam Lemańczyk (fortepian), Antoni Olszewski (kontrabas) wraz ze studentami Akademii Muzycznej zaprezentują utwory m.in. Chicka Corei, Jacoba Colliera i Dianne Reeves.

  Udostępnij: Facebook Twitter