Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel?

Co zrobić, jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel?

Od piątku, 17 listopada, rusza ogólnopolska opcja zastrzeżenia numerów PESEL. Co daje zastrzeżenie numeru PESEL, jak zrobić to skutecznie i kto powinien skorzystać z tej możliwości?

Od jutra każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL. Nowa możliwość ma być batem na oszustów, którzy zwłaszcza w Internecie, rozwijają swój proceder, wykorzystując skradzione dane osobowe. Od teraz nikt, kto zastrzeże swój PESEL, nie będzie zaskoczony wiadomością, że ktoś wziął na niego kredyt, pożyczkę, artykuły AGD na raty czy też „wyrobił’ kartę SIM do swojego telefonu.

Zastrzeżenie numeru PESEL – dlaczego warto to zrobić?

Ogromna skala wyłudzeń związanych z pozyskaniem danych osobowych skłoniła ustawodawcę do zmian, które mają im zapobiec. Zastrzeżenie numeru PESEL da jego posiadaczowi kilka bardzo ważnych narzędzi poprawiających bezpieczeństwo. Przede wszystkim po zastrzeżeniu numeru PESEL – w sytuacji gdy na ten numer zostanie zaciągnięty kredyt, pożyczka czy podpisana umowa (np. z operatorem telefonii komórkowej) nie trzeba będzie udowadniać, że się takiej umowy w ogóle nie podpisywało. Niezwykle istotna jest również prewencja – to na wielu podmiotach – m.in. bankach, leasingodawcach, ale również notariuszach – leżał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dany numer PESEL jest zastrzeżony. Jeśli tak, to bez weryfikacji, nikt pożyczki, kredytu nie udzieli, nie pozwoli również na podpisanie żadnej umowy. Jeśli podmiot nie zweryfikuje danych w Rejestrze Strzeżonych Numerów PESEL (uwaga: ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu, np. umowy kredytu lub pożyczki wejdzie w życie dniu 1 czerwca 2024 roku) oszukana osoba nie będzie mogła być obciążona kosztami takiej pożyczki, kredytu, leasingu czy założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (popularny ROR w bankach).

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel – dostępne metody

Najprościej można to zrobić w nowej wersji aplikacji mObywatel (ta funkcjonalność pojawi się w „apce” w piątek 17 listopada), jak również na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Zastrzec numer PESEL można również „klasycznie”, w każdym urzędzie miasta i gminy, jak również w placówce pocztowej i banku. W Urzędzie Miasta Bydgoszczy będzie można to zrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Jezuickiej 14 A w godz. pracy urzędu oraz w placówkach UM w Fordonie przy ul. Emilii Gierczak 6 i w Centrum Handlowym Zielone Arkady, ul. Wojska Polskiego 1. W przypadku zastrzegania numeru w urzędzie konieczny będzie osobisty wniosek złożony w postaci papierowej i opatrzony własnoręcznym podpisem.

Zastrzeżony PESEL – co można zrobić w aplikacji mObywatel?

  • można zastrzec numer PESEL jak i cofnąć zastrzeżenie
  • można sprawdzić historię zmian statusu numeru PESEL
  • można ustawić automatyczne zastrzeganie numeru PESEL
  • dostępna będzie również możliwość sprawdzenia, kto weryfikował już nasz numer PESEL

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter