Jaka będzie Bydgoszcz w 2029 roku? Oto pytanie do wszystkich mieszkańców. Plan na zdobycie miana Europejskiej Stolicy Kultury

Europejska Stolica Kultury 2029 – czy będzie nią Bydgoszcz

Bydgoszcz jest kandydatką do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029. – Zapraszamy do rozmowy o potrzebach, wyzwaniach i marzeniach mówi Sławomir Czarnecki, koordynator procesu przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera.

– Zadajemy mieszkankom i mieszkańcom bardzo ważne pytania: Jaka będzie Bydgoszcz w 2029 roku? Jaka jest rola kultury w rozwoju miasta? Odpowiedzi będziemy szukać zapraszając do różnorodnych angażujących działań – informuje Anna Czarnecka, kierowniczka Działu Komunikacji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Europejska Stolica Kultury to inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie. Miasto, które otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko promuje swoją ofertę kulturalną i organizuje różnorodne wydarzenia, ale dostaje szansę na dodatkowy rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej. Bydgoszcz, która podobnie jak Katowice, Lublin, Rzeszów, Toruń, Bielsko-Biała czy Kielce, jest kandydatką do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Ponieważ częścią wniosku konkursowego jest program działania na rok 2029 i lata następne, to dobra okazja, żeby  zadać sobie oraz mieszkankom i mieszkańcom Bydgoszczy pytanie: Jaka będzie Bydgoszcz 2029 roku?

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie jest przyznawany za to, jakim miasto jest teraz, ale za to, jakim miastem chce się stać. O czym marzy, do czego dąży, na czym mu zależy – mówi Sławomir Czarnecki, koordynator procesu przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera – Tytuł ten jest szansą rozwojową miasta. Pokazują to przykłady miast, które wyróżnienie to zdobyły. Rozwoju nie tylko kultury, ale całego miasta. Po wygraniu konkursu w 2029 roku bylibyśmy widoczni i obserwowani przez całą Europę, zwiększyłby się ruch turystyczny, zainteresowanie środowisk kultury, a jednocześnie projekt ten jest tak pomyślany, żeby budować długotrwałą zmianę w mieście. Efekty miałyby trwać po zakończeniu czasu, kiedy bylibyśmy Europejską Stolicą Kultury. Nazywa się to zwiększeniem roli kultury w życiu miasta. Także rozwoju życia kulturalnego, mówimy o wzmocnieniu tego środowiska, inwestycjach w kulturę. Wszystko po to, żeby rozwiązywać problemy miasta, problemy społeczne, żeby wszystkim nam żyło się w Bydgoszczy lepiej – tłumaczył Czarnecki w rozmowie z bydgoszczinformuje.pl.

Europejska Stolica Kultury – czym jest?

Historia Europejskich Stolic Kultury sięga 1983 roku, kiedy to Melina Mercouri, ówczesna minister kultury Grecji zaproponowała na forum UE ideę corocznego wyznaczania Europejskiego Miasta Kultury. Pierwszym EMK były w 1985 roku Ateny. W 1999 roku nadano tej idei rangę działania wspólnotowego. W ciągu czterdziestu lat inicjatywa stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej, obejmując nie tylko kraje UE, ale również państwa kandydujące oraz uczestniczące w programie Kreatywna Europa.  

Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny. Do korzyści płynących z piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury można zaliczyć wzrost liczby turystów, rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego oraz przyciągnięcie do miasta inwestorów, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury mogą być ważnym czynnikiem umocnienia tożsamości kulturalnej. 

Udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to znakomita okazja do zaprezentowania potencjału kulturowego miasta zbudowanego wokół wody, lokalnej tożsamości i otwartości. Prace nad wnioskiem koordynuje zespół Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Od kilku dni w Młynach można zobaczyć instalację-zaproszenie do włączenia się w tworzenie wniosku konkursowego. W strefie wejścia od ul. Mennicy można podziwiać meblościankę pełną sentymentalnych przedmiotów budzących wspomnienia z minionych lat.

–  Instalacja nawiązuje do bliskiej nam idei zbliżenia kultury do codzienności. Interesuje nas kultura dostępna, wchodząca w dialog z miejscem, w którym powstaje, budująca relacje  – tłumaczy Sławomir Czarnecki.

Jednak to nie wszystko, co wydarzy się w najbliższych miesiącach. W planach są rozmowy z mieszkankami i mieszkańcami, które będą się odbywały w różnych formach. Miasto zaprosi do Młynów między innymi na otwarte spotkanie w formule otwartej przestrzeni (openspace), której celem będzie poruszenie kwestii istotnych dla różnorodnych środowisk lokalnych. Jeszcze w sierpniu rozpocznie się cykl spotkań „Kultura wobec…”, podczas których będą się toczyć otwarte rozmowy o kulturze dla wszystkich tych, którzy chcą mieć realny wpływ na zmiany w mieście i zmiany miasta. Już wkrótce pojawią się również zapowiedzi kolejnych działań, warto odwiedzać stronę: https://bydgoszcz2029.com/ W planach są m.in. spotkania w Nowym Miejscu w Młynach, czyli międzypokoleniowej i międzykulturowej kawiarni otwartej na działania twórcze, rozmowy i opowieści, która zamieni się w obywatelską kawiarnię ESK.

W piątek, 4 sierpnia, rozpocznie się cykl Kawa z Koordynatorem. W godz. 16-18 Młyny Rothera zapraszają mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy do odwiedzenia Nowego Miejsca i rozmowy z koordynatorem przygotowania aplikacji, Sławomirem Czarneckim. Będzie można porozmawiać o pomysłach na zwiększenie roli kultury w rozwoju miasta. Spotkania warto zaplanować, aby wystarczyło czasu na wszystkie ważne tematy, dlatego zachęcamy do wcześniejszych zapisów mailowych: esk@mlynyrothera.pl.

Deklaracje przystąpienia miasta składają do 14 sierpnia, a wniosek aplikacyjny do 15 września 2023 r. Wszyscy, którzy chcą wspierać starania Bydgoszczy o tytuł ESK, proszeni są o kontakt: esk@mlynyrothera.pl 

Udostępnij: Facebook Twitter