Jesteś posiadaczem psa? Pamiętaj, że masz obowiązek zaszczepić go przeciw wściekliźnie

Szczepienia przeciw wściekliźnie są obowiązkowe

Lekarze weterynarii przypominają, że wścieklizna jest niezwykle groźną chorobą zwierząt i ludzi. To na właścicielach czworonogów ciąży obowiązek wykonania szczepienia.

Posiadacze psów mają obowiązek regularnego szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Po raz pierwszy powinni to zrobić w terminie do 30 dni od momentu ukończenia przez szczeniaka trzeciego miesiąca życia, potem regularnie – minimum raz w roku. Uwaga – w związku z możliwością kontaktu z dzikimi zwierzętami szczepione powinny być również koty wychodzące, to jednak zalecenie, a nie administracyjny obowiązek.

W podbydgoskich gminach organizowane są masowe szczepienia, a właściciele psów (i kotów) mogą skorzystać z możliwości zaszczepienia w wielu wybranych, organizowanych ad hoc punktach. Koszt takiego szczepienia wynosi od 35 złotych. W Bydgoszczy zaszczepić czworonoga można u każdego lekarza weterynarii, kosztuje od 50 do 100 złotych.

Nosicielami wścieklizny mogą być dziko żyjące zwierzęta, takie jak lisy, jenoty, a także sarny i nietoperze. W Bydgoszczy ostatni przypadek nietoperza zakażonego wścieklizną stwierdzono kilka lat temu, zwierzę znaleziono przy ulicy Kossaka, informował o tym Powiatowy Inspektor Weterynarii. Warto przy tym zauważyć, że chore nietoperze nie są agresywne, nie dążą do kontaktu z człowiekiem. Charakterystyczne dla nich zachowanie to aktywność w ciągu dnia, przewracanie się na grzbiet i utrata zdolności do lotu. Uwaga – nietoperze są zwierzętami znajdującymi się pod ochroną.

Niestety, wścieklizna jest chorobą zakaźną o bardzo ostrym i zwykle śmiertelnym przebiegu, dotyczy to zarówno zwierząt jak i ludzi. Dlatego każdy przypadek „podejrzanie” zachowującego się zwierzęcia, albo padnięcia dzikich zwierząt należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter