Psy uznawane za agresywne – w Bydgoszczy niewiele osób występuje o pozwolenie na ich posiadanie

Na liście psów wymagających rejestracji znalazł się także dog argentyński. W 2022 roku takiego psa zarejestrowano w Bydgoszczy / Fot. joseltr – Pixabay https://pixabay.com/pt/photos/dogo-argentino-doge-c%C3%A3o-animal-2212225/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77920970

Psy kilkunastu ras w rozporządzeniu MSWiA uznano za tak agresywne, że na ich posiadanie, a tym bardziej hodowlę, należy mieć zezwolenie. W naszym mieście występują o nie nieliczni. Jakie to rasy?

Na liście znajduje się 11 ras, które uznano za agresywne, a ich hodowla i posiadanie wymagają zgłoszenia i rejestracji. Opiekunowie takich zwierząt powinni mieć doświadczenie w prowadzeniu psów ras, które mają dominującą osobowość i być gotowym np. na ich regularne szkolenie. Do ich posiadania trzeba mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale również czas i możliwości, by zapewnić im niezbędną dawkę ruchu. Na liście znalazły się następujące rasy: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski).

Procedura uzyskania pozwolenia nie jest skomplikowana, dokładnie opisana jest tutaj. Wydanie zezwolenia na posiadanie psa kosztuje 82 złote (616 złotych, gdy ktoś prowadzi profesjonalną hodowlę psów). Zapomnienie o tym obowiązku może skutkować karą grzywny lub aresztu.

– Osoby, które decydują się na posiadanie rodowodowego psa, co wiąże się ze sporymi kosztami, zapewniają mu bardzo dobre warunki życia. Nie zdarzyło się nam jeszcze przy okazji weryfikacji zgłoszenia (urzędnicy jadą na miejscu, sprawdzają m.in. warunki pobytowe dla psa, zaglądają również w jego kartę szczepień) mielibyśmy zastrzeżenia – dowiadujemy się w Referacie Ochrony Przyrody Wydziału Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UMB, gdzie przyjmowane są i weryfikowane zgłoszenia.

Warto jednak zauważyć, że obowiązek zgłoszenia psa zaliczonego do rasy agresywnej dotyczy psów z oficjalnej hodowli, statystyce i obowiązkowi wymykają się „krzyżówki”, których nie da się przypisać do konkretnej rasy albo nie maja rodowodu.

Co ciekawe, w naszym kraju obowiązkowe jest również wystąpienie o pozwolenie na trzymanie wszystkich psów należących do rasy chartów (a także ich mieszańców). Obowiązek ten zapisany jest w Ustawie prawo łowieckie.

W naszym mieście w zeszłym roku wydano trzy pozwolenia na posiadanie psów z listy agresywnych. W roku 2022 jedno (na doga argentyńskiego). Więcej osób zgłaszało chęć posiadania chartów, w ciągu dwóch ostatnich lat takich zgłoszeń (w tym dwa na hodowlę) było kilkanaście.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter