Kajakarze odebrali nagrody. Cel: złoto na igrzyskach w Paryżu

Zawodnicy i przedstawiciele trzech kajakarskich sekcji: Astorii, UKS Kopernik i Zawiszy otrzymali wyróżnienia w ratuszu. Dziewięciu zawodników z bydgoskich klubów zdobyło 22 medale podczas najważniejszych imprez. Wysoką formę pokazali również na zakończenie sezonu, na Akademickich Mistrzostwach Świata w Bydgoszczy.

Nadzieje na olimpijskie złoto

W tym roku najlepsi kajakarze i kanadyjkarze ścigali się na mistrzostwach świata w Dartmouth (4-7 sierpnia) oraz mistrzostwach Europy w Monachium (18-21 sierpnia).

Dwa złota w konkurencji czwórek na 500 metrów, zarówno na mistrzostwach globu i Starego Kontynentu, zdobyła Dominika Putto z Zawiszy. Do swojego dorobku dopisała też srebro w dwójce na 200 metrów w Monachium. Dwa srebra z Niemiec przywiozła jej koleżanka klubowa Katarzyna Kołodziejczyk (K-2 200 m, K-2 1000 m).

– Ten sezon był dla naszego klubu bardzo udany. Uzyskaliśmy historyczne wyniki, zarówno w kadrze seniorskiej, jak i młodzieżowej. Będziemy starać się powtórzyć te wyniki oraz chcemy dopłynąć po historyczne złoto w Paryżu – mówiła Putto na spotkaniu z prezydentem Rafałem Bruskim. Kajakarka Zawiszy wróciła do kadry narodowej po półtorarocznej. Jej celem jest start na następnych igrzyskach olimpijskich, co nie udało się jej podczas imprezy w Tokio.

Podczas mistrzostw świata seniorów, w konkurencji czwórek kanadyjkarzy na 500 metrów, srebro zdobył młodzieżowiec, Norman Zezula (Zawisza).

Wręczenie nagród kajakarzom
Norman Zezula / Fot. B.Witkowski / UMB

Mistrzowska młodzież

Nadzieję na sukcesy podczas kolejnych igrzysk olimpijskich w Paryżu dały też występy młodych kajakarzy i kanadyjkarzy podczas czerwcowych mistrzostw Europy Juniorów i U-23 oraz mistrzostw świata Juniorów i U23 w Szeged, które odbyły się trzy tygodnie temu.

Podczas zawodów na Węgrzech Zezula zgarnął trzy medale w (srebro C-1 500 m, brąz C-2 500 m mikst oraz brąz C-4 500 m). Podczas swoich startów bezkonkurencyjna była kajakarka Helena Wiśniewska, która sięgnęła po dwa złote krążki (K-1 500 m, K-4 500 m). W czwórce zwyciężyła wraz z Sandrą Ostrowską, która dorzuciła też złoto w dwójce na 500 m. Obie zawodniczki były również najlepsze w tych konkurencjach podczas mistrzostw Europy.

Kilka medali dorzucili też kanadyjkarze: Juliusz Kitewski z Zawiszy (brąz C-2 500 m na ME oraz brąz C-4 500 m MŚ), Amelia Braun z Zawiszy (srebro C-1 5000 m na MŚ), Adrian Kłos z Astorii (brąz C-4 500 m na MŚ), Martyna Jaskólska z UKS Kopernik (brąz C-4 500 m MŚ).

Wręczenie nagród kajakarzom
Wręczenie nagród kajakarzom / Fot. B.Witkowski / UMB

Dwa tygodnie temu odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Poznaniu. Kajakarze z Zawiszy zdobyli na nich 13 medali, czym zapewnili sobie triumf w klasyfikacji zespołowej.

Zawodnicy, trenerzy i prezesi otrzymali nagrody finansowe i upominki z rąk prezydenta. Imprezy kwalifikacyjne na igrzyska olimpijskie rozpoczną się w przyszłym sezonie.

Studenci ścigali się na Brdyujściu

W miniony weekend na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostw Świata. Polacy zwyciężyli w klasyfikacji medalowej z 24 medalami (19 złotych – 4 srebrne – 1 brązowy). W zawodach wzięło udział ośmiu zawodników, studentów Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska, Julia Górska, Krystian Krzyżanowski, Adrian Kłos, Konrad Drałus, Sławomir Witczak, Jakub Stepun.

Udostępnij: Facebook Twitter