„Kalendarz Bydgoski 2025” już dostępny. A w nim o wielkiej powodzi na Wiśle i zbrodni w kawiarni przy ul. Gdańskiej

„Kalendarz Bydgoski” nr 58, datowany na 2025 rok już w sprzedaży/ B. Witkowski/UMB

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przygotowało „Kalendarz Bydgoski” na 2025 rok. W książce znajdziemy kilkanaście ciekawych artykułów poświęconych naszemu miastu. Kultowe wydawnictwo ukazuje się prawie od 60 lat.

W najnowszym, 58. numerze „Kalendarza Bydgoskiego” znalazło się wiele ciekawych propozycji dla czytelników. Redaktorzy periodyka spisali na ponad 200 stronach, m.in. bydgoskie statystyki w roku 2024, ciekawe artykuły historyczne, takie jak: „Historia esperanto w Bydgoszczy” Andrzeja Korniluka czy „Setna rocznica wielkiej powodzi na Wiśle” Marcina Gorączki. Przybliżono sylwetki bydgoszczan: Zbigniewa Czerskiego, Teodora Gajewskiego oraz Józefa Daleckiego. Wydarzenia z naszego miasta sprzed 100 lat przypomniał Krzysztof Błażejewski, a Gizela Chmielewska w ramach pitavalu bydgoskiego opisała miłosną tragedię w kawiarni Szmeltera przy ul. Gdańskiej 30.

Na okładce „Kalendarza” umieszczono „Łuczniczkę Nova”, Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, której stałym miejscem jest plac przed Operą Nova, jednak na czas budowy czwartego kręgu zniknęła tymczasowo z tego krajobrazu. To pierwsze wydanie „KB” od kiedy na stanowisku prezesa zasiadł Zbigniew Ostrowski. We „wstępniaku” opisuje, to co udało się dokonać w Towarzystwie w ostatnim czasie oraz przedstawia plany na przyszłość jednego z najstarszych stowarzyszeń tego typu w Polsce. Nakład rocznika to 500 sztuk, wydanie współfinansowane jest przez Urząd Miasta Bydgoszczy.

„Kalendarz Bydgoski”. Gdzie kupić?

Książkę w cenie 50 zł można otrzymać w siedzibie Towarzystwa przy ul. Jezuickiej 4 (dzwonić na domofon przy wejściu) od środy (6 listopada) w godzinach pracy organizacji: od poniedziałku do piątku 9.00-16.00.

Zakupić kalendarz będzie można również podczas wydarzeń w ramach Old Film Festival w Miejskim Centrum Kultury od 4 do 8 listopada. A także na Barce Lemara podczas imprezy poświęconej, m.in. Zimie Stulecia (1979), to wydarzenie zaplanowano na 29 listopada. Na pokładzie wystawione będą zdjęcia Bydgoszczy w zimowej scenerii, pochodzące z archiwum TMMB.

Pierwszy numer „Kalendarza Bydgoskiego” ukazał się 12 października 1967 roku (datowany na 1968). Pomysłodawczynią wydawania rocznika była bydgoska dziennikarka Ilustrowanego Kuriera Polskiego, miłośniczka miasta, Waleria Drygała. Oprócz wkładki kalendarzowej ukazują się w nim artykuły czy prace artystyczne poświęcone miastu i jego mieszkańcom. Piszą do niego lokalni dziennikarze, społecznicy i po prostu miłośnicy Bydgoszczy.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter