Kanał Bydgoski. Wrota trzech śluz będą całkowicie wyremontowane

Jednymi z wyremontowanych elementów będą wrota V Śluzy przy ul. Czarna Droga / Fot. B.Witkowski

Miasto ogłosił przetarg na wykonanie prac konserwatorskich i remontowych zabytkowych wrót trzech śluz Starego Kanału Bydgoskiego. W samorządowym budżecie jest na to prawie 3 mln złotych. Potrzeba więcej pieniędzy. Bydgoszcz złożyła wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odremontowane zostaną wrota trzech śluz Starego Kanału. Chodzi o Śluzę IV (przy ul. Wrocławskiej), Śluzę V (ul. Czarna Droga) i Śluzę VI (ul. Bronikowskiego). Odcinek Starego Kanału Bydgoskiego, na którym się znajdują, został wyłączony z eksploatacji w 1915 roku. Swoją obecną formę śluzy uzyskały w latach 1807-1810.

Na zdjęciu: Stary Kanał Bydgoski – za ul. Wrocławską w kierunku ronda Grunwaldzkiego i ul. Focha został zasypany na przełomie lat 60. i 70 ub. wieku

Wrota Starego Kanału Bydgoskiego

Przed podjęciem prac wykonano ekspertyzę techniczną i na jej podstawie opracowano dokumentację projektową. Remont obejmie wymianę górnych i dolnych wrót. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu wszystkie elementy wrót zostaną odtworzone – wrota muszą zachować swój kształt oraz charakter. Planowane jest zachowanie stalowych okuć i mechanizmów regulacyjnych. W związku z licznymi odkształceniami ścian głowy górnej i ścian głowy dolnej, spowodowanymi wiekiem obiektu obydwie pary wrót muszą zostać odtworzone w warunkach warsztatowych na wzór konstrukcji istniejącej. Nowa konstrukcja wrót wykonywana będzie z modrzewia europejskiego. Wykonawca będzie też dodatkowo odtwarzał brakujące blachy osłonowe, okucia zawiasów wrót. Stan zabytkowych mechanizmów zamykających zastawki wrót określono jako dostateczny. Dopuszcza się ich dalsze wykorzystanie na nowych wrotach po uprzednim oczyszczeniu i zakonserwowaniu oraz uzupełnieniu powłok ochronnych.

W ramach planowanego remontu nie przewiduje się żadnych zmian w zakresie zagospodarowania terenu, użytkowania obiektu oraz zmian jego formy architektonicznej. W celu skutecznego przeprowadzenia prac remontowych konieczne będzie całkowite osuszenie komór śluz przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnych, narzuconych pozwoleniem wodno-prawnym warunków przepływu wody przez odcinek Starego Kanału Bydgoskiego. Wszystkie prace będą nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Miasto zakłada, że uda się je zakończyć jeszcze w tym roku. Miasto w budżecie zabezpieczyło na ten cel prawie 3 mln zł. Złożyło także wniosek o dofinansowanie z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie ochrony zabytków na 2023 rok. Wcześniej zgłaszano wniosek na 5 mln złotych w rządowym programie Polski Ład, ale został on odrzucony bez uzasadnienia.

Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego

Co się buduje w Bydgoszczy? Zapisz się na nasz newsletter!

Na początku marca miasto podpisało już umowę na przygotowanie całościowej koncepcji rewitalizacji terenów wokół Kanału Bydgoskiego m.in. razem z wytyczeniem spójnego ciągu rowerowego. Opracowanie projektantów ma ułatwić mieszkańcom zgłaszanie nowych zadań do realizacji w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Tylko w tym roku na inwestycje w tym obszarze miasto zabezpieczyło ponad 10 mln zł. Powstają nowe ścieżki pieszo-rowerowe, plac zabaw, zagospodarowany zostanie skwer S. Malinowskiego, a pomiędzy Okolem i Wilczakiem uruchomione zostaną nowe fontanny. Wkrótce rozpoczną się prace przy umacnianiu nabrzeży między IV a V śluzą. Duża część prac wybierana jest do realizacji bezpośrednio przez mieszkańców w czasie głosowań na Bydgoski Budżet Obywatelski.  W ostatnich latach udało się w obrębie Kanału Bydgoskiego zrealizować m.in.:

  • budowę nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego
  • nasadzenia drzew i krzewów
  • budowę placu zabaw, wybiegu dla psów, ścieżki zdrowia
  • modernizację boiska „Gwiazdy”.
  • przebudowę i oświetlenie części ścieżek
Udostępnij: Facebook Twitter