Kawiarenka przy ul. Gdańskiej 5. „Zakładka” nawiąże do tradycji. Naleśniki, pancakes i zniżka za książkę

Asię i Szymona, właścicieli nowej kawiarenki „Zakładka”, bydgoszczanie znają nie od dziś. Swój kulinarny talent pokazują już od kilku lat, serwując pyszne naleśniki w foodtrucku Pancake Planet. Teraz gotują w Kawiarence Obywatelskiej.

Kawiarenka Obywatelska mieści się na parterze kamienicy przy ul. Gdańskiej 5. To siedziba Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. W styczniu pisaliśmy o poszukiwaniach nowego najemcy. Asia i Szymon dowiedzieli się o wolnym lokalu …dzień przed terminem składania ofert. Nie zmarnowali czasu i dziś witają gości w swoim słodkim królestwie.

Lubiane słodkie naleśniki

Właściciele nie ukrywają, że słodycze są bliższe ich sercu. „Zakładka” będzie więc kawiarenką, z ofertą rozszerzoną do wytrawnych śniadań. Sztandarowym daniem w menu są naleśniki i pancakes, przygotowywane według sekretnej receptury. – Dziś przygotowywałem naleśnika z nutellą, bananem, kinder bueno i bitą śmietaną. Ten smak jest bardzo lubiany – opowiada Szymon Cichosz. Oprócz tego chrupiące gofry i croissanty z wytrawnym nadzieniem. „Zakładka” ma też coś dla wielbicieli ciast. Za ladą na gości codziennie czekać będzie inny słodki wypiek. – Mamy nadzieję, że niedługo wprowadzimy ofertę tortów przygotowywanych na zamówienie – wtrąca Asia. Właściciele chcą w przyszłości serwować dania lunchowe i sałatki na wynos. Ich menu nie będzie stałe. Chcą czerpać z sezonowych produktów i dostosowywać ofertę do kalendarza świąt. Niedługo Wielkanoc – w „Zakładce” z pewnością nie zabraknie słodkich niespodzianek.

– Tak naprawdę już od 2 – 3 lat myśleliśmy o otworzeniu jakiegoś stałego punktu. To zawsze jest taki trochę głupi moment, kiedy goście foodtrucka pytają; A gdzie Was można odwiedzić? Przepraszamy ale nigdzie. Nie chcieliśmy otwierać lokalu „od zera”. Spontanicznie dowiedzieliśmy się o konkursie na nowego najemcę kawiarenki obywatelskiej. Następnego dnia kończyła się rekrutacja – wspomina Asia Borońska, współwłaścicielka „Zakładki”.

Ciekawe historie z życia Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Zakładka – zniżka za przyniesioną książkę

Nazwa lokalu – „Zakładka” budzi wspomnienia i skojarzenia wielu mieszkańców Bydgoszczy. 20 lat temu w budynku przy ul. Gdańskiej 5 mieściła się kultowa księgarnia „Współczesna”. Właściciele „Zakładki” wierzą, że czytelnicze tradycje miejsca będą żywe wśród ich gości. Asia i Szymon umieścili na wprost stolików regał. Wciąż nie jest wypełniony. – Zachęcamy naszych gości do podzielenia się książkami, których już nie czytają. Jesteśmy w trakcie drukowania specjalnych zakładek do książek. Będą one równocześnie kuponem zniżkowym na kawę i herbatę – mówi Asia.

„Zakładka” przykuwa uwagę bujną roślinnością. W witrynie stoi kilka sporych donic. To kwiaty uratowane z mieszkania właścicielki przed jej nowym członkiem rodziny – małym kociakiem. – Uważam, że książki i roślinność tworzą przytulną, domową atmosferę – śmieje się Asia. Podoba jej się industralny klimat miejsca połączony z ciepłym drewnem. Zamiłowanie do natury odda, projektując nowy wystrój kącika dla dzieci. W przyszłości ma przypominać dżunglę. – Zależy mi na tym, żeby każdy przechodzień czuł się do nas zaproszony. Chcemy dać sygnał, że nie jest to miejsce zarezerwowane wyłącznie dla gości Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu – dodaje.

– W naszym portfolio musieliśmy przedstawić menu i naszą wizję tego miejsca. Przedstawiliśmy również pomysły na ubogacenie inicjatyw, które już się tutaj odbywają. Chcemy dołożyć się do tych eventów, które już tutaj mają potencjał. Uznaliśmy, że warto – mówi Szymon Cichosz. – Mój zawód jest związany z projektowaniem. Dlatego tak dobrze się tutaj odnajduję. Chcę łączyć kawiarnię z wydarzeniami kulturalnymi. Chciałabym, żeby w tej przestrzeni odbywały się wystawy, wernisaże, pokazy starych filmów o Bydgoszczy – dodaje Asia.

Udostępnij: Facebook Twitter