Kilkaset nowych parkomatów w strefie płatnego parkowania – nowe możliwości opłacania postoju

Niektóre parkomaty w bydgoskiej SPP mają już 20 lat / Fot. B. Witkowski / UMB

Najpierw znajdą się w rozszerzonej, a potem w dotychczasowej strefie płatnego parkowania – nowe parkomaty w ciągu kilku miesięcy zastąpię wysłużone, 20-letnie urządzenia.

Nowe parkomaty sukcesywnie pojawiać się będą w dotychczasowej i w rozszerzonej decyzją Rady Miasta Bydgoszczy strefie płatnego parkowania. Będą dawały właścicielom więcej możliwości opłacenia postoju. Już nie tylko gotówka i aplikacje na smartfony (te funkcje pozostaną), ale również karty bankomatowe umożliwią zapłacenie za postój (i opłacenie ewentualnej kary za brak takiej opłaty). Bilet, który wydawać będą nowe urządzenia, zawrze numer rejestracyjny pojazdu parkującego w SPP auta. To preludium do wprowadzenia systemu, który funkcjonuje np. w Warszawie – tam wniesienie opłaty sprawdzają skanery zainstalowane na samochodach, dzięki czemu można w krótkim czasie kontrolować całą strefę. W Bydgoszczy zajmują się tym kontrolerzy.

– Podpisaliśmy umowę z City Parking Group S.A. na dostawę, instalację i serwisowanie nowych parkomatów. Zamówienie podstawowe to ponad 27 milionów złotych. Mamy jednak możliwość rozszerzenia w przyszłości zamówienie podstawowe o kolejne parkomaty i ich serwis – za ponad 22 miliony złotych. Wykonawca od daty podpisania umowy będzie miał 4 miesiące na ustawienie parkometrów w nowej strefie parkowania, a następnie 2 kolejne miesiące na wymianę istniejących w centrum miasta. W sumie pojawi się ponad 320 nowych urządzeń – poinformował Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, bydgoscy radni już jakiś czas temu zdecydowali o rozszerzeniu granic SPP – znajdzie się w niej 5,5 tysiąca miejsc parkingowych wymagających opłaty. Po rozszerzeniu w strefie znalazły się również tereny na Babiej Wsi, Bielawach, Wilczaku i Okolu. Wcześniej drogowcy na 70 ulicach wprowadzili zmiany w organizacji ruchu, zinwentaryzowali miejsca postojowe, wykonali przeglądy ulic pod względem bezpieczeństwa ruchu. Część miejsc parkingowych przeniesiono z chodników na jezdnie, na części ulic wprowadzono ruch kierunkowy, dodatkowo ograniczając prędkość do 30 kilometrów na godzinę.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter