Koncerty świąteczne i jarmarki. Weekend w Bydgoszczy tydzień przed świętami – 15-17 grudnia [ZAPOWIEDZI]

To już ostatni weekend Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego na Starym Rynku i ul. Mostowej / Fot. PBŚ

Ostatni, przed świętami Bożego Narodzenia, weekend będzie obfity w koncerty świąteczne. Trwa cały czas Bydgoski Jarmark Świąteczny w Starym Mieście, a w najbliższy weekend stoiska jarmarkowe powstaną również przy kampusie Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Można też otrzymać choinkę za wsparcie zwierząt. Sprawdź co się dzieje w naszym mieście w dniach 15-17 grudnia.

Grają siatkarze. BKS Visła Proline Bydgoszcz – MKST Astra Nowa Sól (15 grudnia, Hala Immobile Łuczniczka, godz. 18.30)

Siatkarze BKS Visły ProLine będą walczyć o kolejne zwycięstwo w I lidze. Zapraszają do dopingu.

Premiera Pamiętnik Gapiów 2023 (15 grudnia, godz. 20.00, Miejskie Centrum Kultury)

Tegoroczna edycja kontynuacji wspomnień Zbigniewa Raszewskiego to nie tylko wspomnienia bydgoskich literatów, ale przede wszystkim hasła zebrane od mieszkańców miasta. To właśnie dla nich teoretycznie zwykłe zdarzenia stają się w książce prawdziwymi wielkimi wydarzeniami: wyjście z grupą znajomych do fast foodu Mr. Quick pod arkadami, pierwsze przesłuchanie do zespołu Płomienie, Joshua Redman na schodach w kawiarni Landschaft. Są takie momenty, które z jakiegoś powodu uznajemy za ważne, i to one zostają z nami na dłużej. Tegoroczna edycja „Pamiętnika gapiów” pod patronatem Gazety Wyborczej to zbiór spisanych wspomnień, zarówno tych, które pozostają w świadomości większości mieszkańców naszego miasta, jak i tych, które stanowią osobistą opowieść autora. Jedne i drugie warto poznać. Wstęp jest darmowy.

Czytanie „Opowieści wigilijnej” w bibliotece na Starym Rynku (16 grudnia, godz. 17.00, WiMBP)

Na tydzień przed Świętami aktorzy i aktorki z Teatru Polskiego w Bydgoszczy przedstawią publiczności adaptację ponadczasowej świątecznej powieści Charlesa Dickensa. W świąteczny nastrój oraz pełen magii świat „Opowieści wigilijnej” widzów wprowadzą: Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski i Dagmara Mrowiec-Matuszak. Czytanie wyreżyseruje Wojciech Faruga, a adaptację przygotuje Julia Holewińska.

Czytanie stworzone przez artystów z TPB przeniesie widzów do wiktoriańskiego Londynu, gdzie chciwy Ebenezer Scrooge w noc poprzedzającą Boże Narodzenie przemierzy własną przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Spotkanie z duchami świąt bezpowrotnie zmieni bohatera, ucząc go ponownie o znaczeniu miłości, hojności, dobroci oraz wspólnoty. „Opowieść wigilijna” to nie tylko klasyczna historia o nawróceniu, ale również przypomnienie, że prawdziwe bogactwo leży w sercu i w relacjach z innymi.
Czytanie „Opowieści wigilijnej” w wykonaniu aktorów TPB na strychu biblioteki to niepowtarzalna okazja, by wspólnie celebrować świąteczny czas. Darmowe wejściówki można odebrać w kasie biletowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00.

III Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy (15-17 grudnia, Kampus Politechniki Bydgoskiej, ul. Kaliskiego)

Jarmarczne stragany wypełnione po brzegi regionalnymi smakołykami, ozdobami, rękodziełem, dźwięki wykonywanych na żywo kolęd czy blask świątecznych iluminacji to kwintesencja bożonarodzeniowej atmosfery. Będzie dużo atrakcji i smakołyków: naturalne kozie sery, oscypki, wędliny, ryby, powidła, domowe owocowe przetwory, miody, pierogi i wiele, wiele innych.
Godziny otwarcia:
15 grudnia (piątek): 15:00-20:00
O godzinie 15:00 oficjalne otwarcie Jarmarku.
16 grudnia (sobota): 12:00-20:00
17 grudnia (niedziela): 12:00-18:00

Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy w tym roku odbędzie się w dniach 15-17 grudnia / fot. Politechnika Bydgoska

Choinka za karmę dla zwierząt w Focusie (16 grudnia, od godz. 11.00, CH Focus)

W grudniu „Karma Wraca”! Dlatego po raz kolejny CH Focus zaprasza do udziału w zbiórce tych wszystkich, którzy kochają zwierzęta i chcą przyczynić się do poprawy ich losu. Już 16 grudnia odbędzie się kolejna edycja corocznej akcji charytatywnej, którą wspiera bydgoska galeria. W zamian za podarowaną żywność dla psów lub kotów, bądź inne potrzebne zwierzakom rzeczy, darczyńcy będą mogli odebrać świąteczną choinkę. Akcja „Karma Wraca” odbędzie się przed centrum handlowym Focus w sobotę, 16 grudnia, w godzinach 11:00 do wyczerpania zapasów lub do godz. 16:00. Mieszkańcy miasta oraz okolic, którzy w dniu akcji przyniosą do Focusa jeden z wybranych przedmiotów – koc, kołdrę, dywanik lub karmę dla zwierząt (dla psów lub kotów) – będą mogli odebrać zieloną, pachnącą bożonarodzeniową choinkę. Zbiórka będzie prowadzona na placu przed centrum handlowym w specjalnie wydzielonej na czas akcji strefie. Do rozdania będzie aż 200 drzewek.

Koncert na 65 lat Ziemi Bydgoskiej (16 grudnia, godz. 16.00, Hala Immobile Łuczniczka)

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zaprasza na koncert jubileuszowy z okazji swego 65-lecia.
16 grudnia o godzinie 16:00 w Hali Sportowo-Widowiskowej Immobile Łuczniczka wielkie święto folkloru. Pojawią się fragmenty suit z takich regionów jak Kaszuby, Łowicz, Lublin, Kurpie, Kraków, Łemkowszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki. Koncert rozpocznie się nowym opracowaniem rodzimego regionu kujawskiego, a kulminacyjnym momentem programu będzie premierowe wykonanie regionu rzeszowskiego. Wystąpi ponad 170 aktualnych i byłych członków Zespołu – dzieci od czwartego roku życia, dziecięce i młodzieżowe grupy taneczne, studenci, osoby dorosłe oraz kapela. Bilety dostępne w kasie Filharmonii Pomorskiej od wtorku do piątku w godz. 14:00-18:00 oraz na TUTAJ.

Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska / Fot. B.Witkowski / UMB

Trzy świnki i przyjaciele (16 grudnia i 17 grudnia, godz. 16. Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej

Klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić.

„Och! Teatr” przyjeżdża z komedią „Oszuści (16 grudnia, godz. 16 i 19, Filharmonia Pomorska)

Trzy związki: dwa małżeństwa i młodzi kochankowie stojący przed decyzją – ślub czy rozstanie? „Oszuści” to wspaniała komedia zbudowana na sieci małych i dużych kłamstw w reżyserii Jana Englerta.

Koncert na zakończenie Roku Szwalbego (16 grudnia, godz. 17, Pałac w Ostromecku)

To przedświąteczne spotkanie przedstawicieli instytucji i podmiotów biorących udział w obchodach 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego. W programie: nadanie sali balowej ZPP w Ostromecku imienia Andrzeja Szwalbeg, prezentacja fragmentu przygotowywanej wystawy strojów ze spektakli (przy współpracy z Operą Nova), koncert muzyki operowej i operetkowej – wykonawcy: Paulina Dybowska – mezzosopran, Sebastian Rutkowski – bas, Justyna Jakubowska – fortepian.
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MCK w Bydgoszczy oraz w recepcji Pałacu Nowego w Ostromecku).

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Domek Elfów pełen niespodzianek świątecznych w Auchan (16 grudnia, godz. 12.00 -17.00, Auchan przy ul. Rejewskiego)

W Centrum Handlowym Auchan Bydgoszcz przy ul. Rejewskiego pojawi się domek tych wyjątkowych postaci, a w nim moc atrakcji dla dzieci. W sobotę, 16 grudnia, będzie można wziąć udział w przedświątecznej zabawie i zdobyć gwiazdkowe upominki. Na dzieci będzie czekał również fotograf, który wykona pamiątkowe, bożonarodzeniowe zdjęcie. Wstęp wolny.

Na jednej ze ścian domku elfów będą umieszczone dwa koła. Po wprawieniu w ruch pierwszej konstrukcji poznamy zadanie do wykonania – wśród nich będzie rozwiązanie zagadki, zaśpiewanie piosenki o Mikołaju lub ulubionej kolędy, opowiedzenie świątecznej bajki czy wykonanie dobrego uczynku.
Po wykonaniu zadania będzie można otrzymać jedną z nagród – niespodzianek. Co to będzie, wskaże drugie z kół umieszczonych na elfowym domku. W puli są słodkie upominki, ozdoby, świąteczne gadżety oraz kalendarze adwentowe. Na innej ze ścian baśniowego domu elfów znajdzie się trójwymiarowa konstrukcja, która będzie doskonałą scenerią do zdjęć. Pamiątkowe, świąteczne zdjęcie wykona profesjonalny fotograf. Będzie je można wydrukować na miejscu.

Koncert bożonarodzeniowy „Narodziła Nam się dobroć” (17 grudnia, godz. 15.00, MCK)

Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Płomienie z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy.
Czas świąteczny to czas niezwykły. Czy nie jest to najlepsza okazja do spędzenia go w gronie najbliższych? W czasach ciągłego biegu znajdźmy chwilę na refleksję. Zatrzymajmy się i spójrzmy na siebie. Koncert ZPiT Płomienie to wspaniała okazja do wspólnego kolędowania oraz spędzenia czasu z rodziną.
Bilety do nabycia w cenie 20 zł w kasie MCK.

Koncert Bożonarodzeniowy w Miejskim Centrum Kultury

VI Świąteczny Koncert Charytatywny Stowarzyszenia „Na Przekór” (17 grudnia, godz. 18.00, Fabryka Lloyda)

Szósty Świąteczny Koncert Charytatywny odbędzie się w niedzielę 17 grudnia 2023 roku o godzinie 18.00 w Fabryce Lloyda przy ulicy Fordońskiej 156 w Bydgoszczy. Podczas koncertu goście usłyszą świąteczne piosenki, w wykonaniu wspaniałych artystów z całej Polski, którzy zrzekli się honorarium. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne, będą jedynie zbierane dobrowolne datki do puszek. Odbędzie się również aukcja charytatywna. Będzie możliwość wylicytowania wspaniałych prezentów świątecznych m. in. lotu widokowego, noclegów w ekskluzywnych hotelach, zaproszeń do bydgoskich instytucji kultury oraz wiele innych. Swoje dzieła na aukcję przekazali również artyści: Michał Kubiak, Aleksandra Kucewicz-Wasilewska oraz Dorota Piechocińska. Całkowity dochód z koncertu przeznaczony zostanie na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia „Na Przekór” działającego przy Zespole Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy.

Maciej Stuhr powraca na scenę stand-up (17 grudnia, godz. 17.30, kinoteatr Adria przy ul. Toruńskiej)

Najnowszy program Macieja Stuhra, czyli „Mam to wszystko w stand-upie”, to humor na najwyższym poziomie, pełen błyskotliwych, inteligentnych spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Czego możemy się spodziewać? Co kryje się za intrygującym tytułem? Jak to jest mieć wszystko w stand-upie?
Na pierwszy plan wysuwa się znakomita rozrywka oraz przyjazna i radosna atmosfera, którą jak nikt inny Maciej Stuhr potrafi wytworzyć na scenie i widowni. 30 lat doświadczenia estradowego nie pozostaje bez znaczenia, a jego powrót do zabawy z publicznością jest pełen energii i świeżości.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter