Koniec z tajnymi kontrolami biletów. Z daleka rozpoznasz kontrolerów – zmiany w przyszłym roku

Komunikacja miejska w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski / UMB

Spore zmiany czekają pasażerów komunikacji miejskiej. Będą związane z kontrolami biletów. Koniec z „partyzantką” kontrolerów, ci mają być z daleka widoczni i odpowiednio oznaczeni.

Taka sytuacja spotkała każdego z nas: pojawiają się w autobusie lub tramwaju dwaj panowie, wyglądają jak zwyczajni pasażerowie, pojazd rusza, a oni wyjmują identyfikatory i mówią: Kontrola biletów. To ma się zmienić.

O zmianie opowiadano podczas środowej (27 listopada) sesji Rady Miasta. Pojawiły się głosy, że kontrolerów w bydgoskiej komunikacji miejskiej jest mało i nie są oni widoczni – w tym sensie, że trudno ich w pojazdach w ogóle spotkać. Kto często jeździ komunikacją i tak ich rozpozna, kto podróżuje rzadziej, bywa zaskoczony. Sytuacja ma się jednak zmienić – i to diametralnie. Kontrola nie ma być niespodzianką i „łapaniem” gapowiczów, bo kontrolerów będzie widać z daleka.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje pewne zmiany w przyszłym roku. Przede wszystkim kontrolerzy będą widoczni, będą ubrani jak w innych miastach europejskich tak, że będzie ich można po prostu widzieć. Ich praca będzie związana nie tylko z „łapaniem” gapowiczów, ale również z prewencją. Będzie wiadomo że są, że poruszają się komunikacją publiczną – zapowiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Prawdopodobnie kontrolerzy biletów i kontrolerzy sprawdzający opłaty za auta pozostawione w strefie płatnego parkowania będą mogli wykonywać te dwie czynności w ramach obowiązków. Pozostaje kwestia dopełnienia wymagań związanych z Kodeksem Pracy i innymi przepisami.

Na razie nie są znane szczegóły dotyczące strojów czy oznaczeń kontrolerów. Kontrolerzy biletowi są pracownikami ZDMiKP i nie sprawdzają aut w Strefie Płatnego Parkowania. Zatrudnionych jest ich 14. Z kolei kontrolerów SPP jest zatrudnionych 11. Zwiększenie zatrudnienia jest uzależnione od pozyskania środków finansowych na ten cel – przekazała nam Katarzyna Muszyńska, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

Nowe bilety

Radni zgodzili się także na wprowadzenie nowych rodzajów biletów. Są to:

  • bilet weekendowy
  • bilet weekendowego rodzinny
  • bilet okresowy 7-dniowy na okaziciela
  • bilet okresowy 14-dniowy na okaziciela

Bilet weekendowy będzie ważny na liniach dziennych i nocnych, a liczba przejazdów na nim będzie nieograniczona. Obowiązywać ma od godz. 12:00 w piątek do godz. 6:00 w poniedziałek i kosztować 10 i 20 złotych (ulgowy i normalny). Bilet weekendowy rodzinny ma kosztować 34 złote i uprawniać jednego lub oboje rodziców z co najmniej jednym dzieckiem w wieku 4 do 16 lat do nieograniczonej liczby przejazdów liniami dziennymi i nocnymi (od piątkowego południa do godziny 6.00 w poniedziałek).

Bilet 7-dniowy na okaziciela (linie nocne i dzienne, pierwsza i druga strefa biletowa) kosztować ma 51 złotych 60 groszy, bilet 14-dniowy na okaziciela 94 złote i 60 groszy. Miesięczny na okaziciela to wydatek 172 złotych (bez zmian). Nowe bilety zostaną wprowadzone od 1 lutego 2025.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter