Kamil Pacholec, laureat II nagrody na XI Konkursie im. Paderewskiego / Fot. Jarosław Pruss, pruss@onet.pl
– Nasz konkurs ustępuje w Polsce pod względem rangi tylko Konkursowi Chopinowskiemu – mówi Henryk Martenka, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego.
Raz na trzy lata można w Bydgoszczy posłuchać i zobaczyć wschodzące sławy światowej pianistyki. – Wystąpiło u nas wielu artystów, którzy stali się znani i popularni. W roku 2007 laureatką była Julia Awdiejewa, która potem wygrała Konkurs Chopinowski – przypomina Henryk Martenka.
Bydgoski konkurs jest organizowany od 1961 roku przez Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego, kierowane obecnie przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń. Pierwszym zwycięzcą był Jerzy Maksymiuk. Mogą występować artyści od 16. do 32. roku życia. – Oba konkursy, Paderewskiego i Chopinowski, dobrze się uzupełniają. Oba łączy także postać prof. Jerzego Żurawlewa, który wymyślił Konkurs Chopinowski. Dwoje laureatów z Bydgoszczy uzyskuje prawo do występu w Warszawie – mówi Martenka.
Dwunasta już edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego rozpoczyna się 6 listopada i kończy dwa tygodnie później. Jego celem jest uczczenie pamięci wybitnego pianisty, kompozytora, polityka, a także patrona Filharmonii Pomorskiej – Ignacego Jana Paderewskiego oraz promocja młodych pianistów i polskiej kultury na świecie.
Do eliminacji, które trwały w maju i czerwcu, w Sacile, Seulu, Tokio, Warszawie, Wiedniu i Nowym Jorku, przystąpiło 150 pianistów z 28 krajów. – Zwykle było trochę więcej, ale nie odbyły się eliminacje w Moskwie. Odwołaliśmy je po agresji na Ukrainę – tłumaczy Martenka. W Bydgoszczy zagra ponad 40 osób z kilkunastu krajów świata. Wezmą udział w czteroetapowych przesłuchaniach odbywających się w Akademii Muzycznej oraz Filharmonii Pomorskiej. Uczestnikom półfinałów towarzyszyć będzie Capella Bydgostiensis pod kierunkiem Pawła Kapuły. Natomiast w finale obowiązuje wybrany przez uczestnika koncert fortepianowy, grany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Przesłuchania konkursowe będą otwarte dla publiczności.
Wszystkie etapy transmitowane będą na stronie www.konkurspaderewskiego.pl, Facebooku –@PaderewskiCompetitionBydgoszcz i YouTube – Paderewski International Piano Competition.
Harmonogram Konkursu Paderewskiego
6 listopada- koncert inauguracyjny, Filharmonia Pomorska
7- 10 listopada- I etap, Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 20
11-13 listopada – II etap, Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 20
15-16 listopada – półfinał, Filharmonia Pomorska
18-19 listopada – finały, Filharmonia Pomorska
20 listopada – koncert laureatów, Filharmonia Pomorska
21 listopada – koncert laureatów w warszawskiej Filharmonii Narodowej (dla laureatów I, II, III nagrody).