Koszty utrzymania dzieci w przedszkolach rosną – bydgoscy radni będą musieli podjąć decyzję czy podnieść stawki opłat przedszkolnych w miejskich placówkach. Jest projekt uchwały w tej sprawie.
Opłaty za przedszkola miejskie nie rosły od 2018 roku. Przypomnijmy, gwarantowane pięć godzin opieki przedszkolnej jest darmowych (wynika to z przepisów prawa oświatowego – każde dziecko, niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola, ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w takim wymiarze godzin). Za każdą następną godzinę opieki przedszkolnej rodzice muszą już zapłacić.
– Uchwała, jeśli zostanie przyjęta, zwiększy wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego o 14 groszy za każdą rozpoczętą godzinę zajęć powyżej 5 godzin dziennie – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. – Przedstawiona propozycja wzrostu opłaty do kwoty maksymalnej ogłoszonej w Obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki, pozwoli chociaż w niewielkim stopniu zrekompensować znaczny wzrost nakładów ponoszonych na prowadzenie przedszkoli samorządowych.
Jeszcze w 2018 roku miesięczny koszt utrzymania dziecka w miejskim przedszkolu wynosił niecałe 800 złotych, obecnie takie utrzymanie kosztuje już 1060 złotych. Oznacza to, że od czasu ostatniej waloryzacji opłat koszty te wzrosły o ponad 30 procent. Jeśli radni (sesja planowana jest na środę 14 grudnia) przyjmą uchwałę od lutego 2023 roku za każdą rozpoczętą godzinę (powyżej 5 godzin dziennie) rodzice będą musieli zapłacić 1 zł i 14 groszy.
Informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!