Krew potrzebna od zaraz. Regionalne Centrum Krwiodawstwa prosi o wsparcie

Wakacje to czas radości i letniego wypoczynku. To również czas, kiedy najbardziej potrzeba dawców krwi. Zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy topnieją.

Na Facebookowym profilu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy od kilku dni wisi apel: pilnie potrzebna krew. Z początkiem wakacji liczba dawców maleje, a zapotrzebowanie na krew rośnie. Przyczyny? Dawcy krwi wyjeżdżają na letni wypoczynek, a w tym samym momencie rośnie liczba wypadków.

Krwi nie da się wyprodukować

 – Niestety nie dla wszystkich okres wakacji to czas wypoczynku i radości. Jest to też okres zwiększonej ilości wypadków komunikacyjnych, dodatkowo po przerwie spowodowanej pandemią COViD-19 szpitale wracają do realizacji zaplanowanych wcześniej zabiegów. W takich sytuacjach niezbędna jest krew. Nawet 1 na 10 osób przebywających w szpitalach potrzebuje krwi, aby możliwe było ratowanie ich życia i zdrowia. Dodatkowo, prawie każdy zabieg operacyjny wymaga przynajmniej kilku jednostek krwi. Mimo postępu medycyny, krwi nie da się sztucznie wyprodukować ani kupić. Jej jedynym źródłem są osoby, które z dobrego serca oddają ją aby pomóc innym – Honorowi Dawcy Krwi. – mówi Krzysztof Laks z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Jakiej krwi brakuje najbardziej? Bieżące statystyki publikowane są codziennie na stronie internetowej RCK. Na dzień 4 lipca brakuje każdej grupy krwi. Nieco większe zapasy zgromadzono jedynie w przypadku grup AB Rh+, A Rh+ i B Rh+. RCK zachęca także do oddania osoczna krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa zachęca do odwiedzin w swoich oddziałach/ grafika: RCKIKB

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Każda pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 65-tego roku życia. Istnieją stałe i czasowe dyskwalifikacje – np. choroby zakaźne, odbyte szczepienia czy też zabiegi chirurgiczne. Jeśli jednak czujecie się zdrowi, Wasza krew może uratować życie drugiemu człowiekowi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, możecie skontaktować się z lekarzem w Centrum Krwiodawstwa.  

RCK ogłosiło specjalną akcję dla krwiodawców. Do 15 lipca każdy, kto zdecyduje się oddać krew, otrzyma prezent – jeden z wybranych gadżetów. Do odbioru czekają m.in. kubki, ręczniki i koszulki.

– W czasie wakacji zaplanowano również dwa wydarzenia pod hasłem „Bo tętni w nas dobro!”, w ramach których nie tylko będzie można oddać krew w Krwiobusie, ale także zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle specjalnie przygotowanej instalacji przestrzennej czy własnoręcznie wykonać pamiątkowy gadżet. 16 lipca zapraszamy na Wyspę Młyńkską w Bydgoszczy w godzinach 10:00-15:00 – dodaje Krzysztof Laks.

W roku 2020 w Bydgoszczy było 33 077 dawców krwi.

Udostępnij: Facebook Twitter