Krzysztof Badowski: „Chcemy być samodzielni” Poszukiwani kandydaci do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Krzysztof Badowski od 2016 roku jest przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnych / Fot. B.Witkowski/UMB

Trwa rekrutacja do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To doradczy głos środowiska osób z niepełnosprawnościami w bydgoskim ratuszu. W związku z tym porozmawialiśmy z Krzysztofem Badowskim, przewodniczącym wspomnianej Rady, społecznikiem, aktywnie działającym na rzecz środowiska bydgoskich organizacji pozarządowych, sportowcem, promotorem sportu osób niewidomych, wiceprezesem Klubu Sportowego Niewidomych Łuczniczka Bydgoszcz.

Miłosz Kalaczyński: Pokazuje pan, że nawet osoba słabowidząca może być bardzo aktywna.

Krzysztof Badowski: – To dla mnie ważne, by dawać przykład, że osoby z niepełnosprawnością mogą być aktywne i przydatne, bez barier. Staram się uprawiać sport i przy nim działać. Chciałbym być dowodem dla takich osób, które nie wiedzą, co ze sobą zrobić. Kiedyś sam byłem taką osobą, ale przez swoją aktywność pokazałem, że można działać prawie, jak osoby pełnosprawne.

Na pewno osób z podobnym, prospołecznym nastawieniem szukacie do Rady?

– Szukamy ludzi, którzy inspirują, którzy chcą być aktywni, które potrafią przekazać swoje nabyte doświadczenie i przełożyć to na inne osoby. Według ustawy potrzebujemy do Rady pięciu osób. Dobrze byłoby, gdyby było ich więcej. Ważne jest, żeby działali w niej ludzie z różnymi niepełnosprawnościami lub mające kontakt z takimi osobami.

Czym Rada może pochwalić w ciągu ostatnich ośmiu lat, kiedy jej pan przewodniczył?

– Naszym największym osiągnięciem było wprowadzenie dyżurów, jeszcze w pierwszej kadencji (2016-2020). W każdy, ostatni wtorek miesiąca bezpośrednio zgłaszały się do nas osoby z różnymi problemami. Zwykle wynikały one ze zbyt małej wiedzy. Wskazywaliśmy tym osobom drogę do otrzymania pomocy. Trzy lata temu uruchomiono program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Po krytycznych głosach środowiska osób z niepełnosprawnościami, miasto postanowiło z nami konsultować szczegóły tego programu. To jest nasz sukces, ale wymagało to od nas wielu spotkań z opiekunami. Współpracujemy również z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w kontekście projektowania parkingów i dostosowania ulic do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jakie wyzwania czekają Radę w następnych latach?

– Naszym największym wyzwaniem jest zwiększenie dostępności dla niepełnosprawnych w wielu przestrzeniach. Wymieńmy chociażby: budownictwo, infrastrukturę komunikacyjną czy informatykę. Nad tym głównie działamy. Mamy doświadczenie. W Polsce żyje ponad 4 mln osób z różnymi niepełnosprawnościami, mają one różne bariery w ciągu swojego życia. Niejednokrotnie oczekują większej życzliwości i normalnego traktowania w codziennym życiu. Zależy nam na tym, abyśmy byli jak najbardziej samodzielni, a osoby z zewnątrz nie musiały nam pomagać. Jesteśmy takim organem, który mówi: „nie przeszkadzajcie nam”. Kto konsultuje się z nami, pyta się o zdanie środowiska osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy pośrednikami między urzędnikami i społeczeństwem.

Rekrutacja do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych na kadencję w latach 2024-2028 trwa do 7 czerwca. Jest ona organem doradczym prezydenta Bydgoszczy. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe działające na terenie Bydgoszczy, poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej i dostarczenie jej do kancelarii ogólnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter