Kultowy salon fryzjerski znowu ożyje. Zobacz, jak zamienia się w Bydgoskie Centrum Seniora

Bydgoszczanki i bydgoszczanie przez lata chodzili na Dworcową 3 do fryzjera i kosmetyczki. To kultowe miejsce znowu ożyje. Powstaje tam Bydgoskie Centrum Seniora.

Na drzwiach wejściowych przy Dworcowej 3 wisi kartka z napisem: „Plac budowy. Wstęp wzbroniony.”. Już ponad sześć lat minęło, gdy do wnętrza wkroczyła ostatnia klientka salonu fryzjerskiego, który się w tym miejscu znajdował od 1941 roku. Kamienica przy Dworcowej 3 jest oczywiście znacznie starsza – postawiono ją w 1893 roku.

Salon fryzjerski, jeden z dwóch najbardziej znanych w Bydgoszczy obok „Kosmyka” na pl. Wolności, zajmował parter i piętro. Na dole było sześć stanowisk na męskie strzyżenie. Na piętro trzeba było wejść po pięknych, zakręconych schodach. Tam znajdowało się królestwo dla bydgoszczanek: fryzjerstwo i salon kosmetyczny. Wszystko zajmowało prawie 300 m kw. Salon został zamknięty pod koniec marca 2016 roku przez prowadzącą go spółdzielnię fryzjerów.

Remont Bydgoskiego Centrum Seniora
Remont Bydgoskiego Centrum Seniora / Fot. B.Witkowski / UMB

Był fryzjer, będzie Bydgoskie Centrum Seniora

Prace modernizacyjne przy Dworcowej 3, prowadzone przez firmę Kontbud, rozpoczęły się na początku tego roku. Obecnie w lokalu wykonywane są prace wewnątrz budynku. Są to roboty żelbetowe związane z nową klatką schodową (schody oraz fragment stropu) pomiędzy parterem, a pierwszym piętrem. – Wykonano ponadto niezbędne rozbiórki, wzmocnienia stropu piwnicy kształtownikami stalowymi, izolację przeciwwilgociową piwnic, a także wzmocnienie uszkodzonych belek drewnianych w stropie nad parterem oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe elementów drewnianych. Trwa również przygotowywanie frontu robót pod prace instalacyjne – sanitarne oraz elektryczne – informuje Wydział Inwestycji Urzędu Miasta.

Wszystko dla seniorów

Wizualizacja Bydgoskiego Centrum Seniora „Dworcowa 3”

W dawnym salonie nie było windy. To się oczywiście zmieni. Na piętro będzie można wjechać specjalną windą, przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Już wiadomo także, jakie będzie przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Na pierwszej kondygnacji będzie mieściła się sala konferencyjna przeznaczona dla 50 osób oraz mniejsza sala szkoleniowa. Przeniesie się tam Biuro Aktywności Społecznej.

Na parterze znajdą się mała kawiarnia oraz mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych. Tu będzie można również m.in. wyrobić Kartę Seniora. Bydgoscy seniorzy będą mogli przyjść ze swoimi wnukami, które w czasie załatwiania niezbędnych formalności skorzystają z kącika zabaw dla dzieci. Ci, którzy postanowią spędzić w centrum więcej czasu, będą mieli do dyspozycji stanowisko bookcrossingowe – miejsce, gdzie bezpłatnie wypożyczą książkę.

W lokalu wymieniona zostanie cała stolarka okienna i drzwiowa. Otwory drzwiowe zostaną powiększone, wyremontowany zostanie też balkon. Część ścian zostanie wyburzona. Wiodącym motywem kolorystycznym będzie drewno łączone z bielą lub odcieniami beżu.

Całość prac pochłonie ok. 2 mln zł. Termin zakończenia prac to grudzień tego roku.

Udostępnij: Facebook Twitter