Lajkarz już stoi na Placu Wolności – pamiątka dawnych, ulicznych fotografów Bydgoszczy

Odsłonięcie rzeźby lajkarza – na zdjęciu jej twórca Michał Kubiak / Fot. B. Witkowski/UMB

Nowa rzeźba stanęła w centrum miasta. Na Placu Wolności powitaliśmy we wtorek (23 czerwca) figurę lajkarza. Kiedyś to oni robili zdjęcia przechodniom, a teraz to my możemy stanąć obok lajkarza i zrobić wspólną fotografię.

Pomysłodawczynią postawienia rzeźby, która ma upamiętniać lajkarzy, ulicznych fotografów z aparatem marki Leica uwieczniających Bydgoszczan na spacerach jest Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka. Wykonał ją Michał Kubiak, a fundatorem jest miasto Bydgoszcz. We wtorkowe (23 czerwca) można było po raz pierwszy zobaczyć nową rzeźbę w miejskiej przestrzeni. Lajkarz stoi na odnowionym Placu Wolności, przy ul. Gdańskiej, naprzeciwko kościoła pw. św. Piotra i Pawła. „Patrzy” w stronę Klarysek.

– Kiedyś to oni robili zdjęcia przechodniom, a teraz to my możemy stanąć obok lajkarza i zrobić wspólną fotografię – mówił podczas odsłonięcia rzeźby prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Obecnych było około stu osób. Wśród zgromadzonych było wielu bydgoskich fotografów-amatorów, których zdjęcia Bydgoszczy publikujemy także na łamach papierowego magazynu „Bydgoszcz Informuje”.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli Zbigniew Langer, Ryszard Langer z synem Robertem – to wnukowie i prawnuk bydgoskiego lajkarza, Bolesława Langera. Jego postacią inspirowana jest rzeźba stworzona przez Michała Kubiaka. Bolesław Langer był jednym z najbardziej znanych bydgoskich lajkarzy – pionierskich fotografów ulicznych z lat 20. i 30. XX wieku, którzy dokumentowali życie miasta. W latach międzywojennych Langer, wraz z trzema innymi fotografami (Stanisławem Springerem, Janem Zarembą i Józefem Wiedelińskim), wszedł na stałe w pejzaż bydgoskich ulic. Chodzili m.in. po Placu Wolności, ulicy Mostowej oraz Długiej. Po wojnie Bolesław Langer prowadził zakład fotograficzny przy ul. Pomorskiej 54.

Odsłonięciu rzeźby towarzyszy na Placu Wolności wystawa pt. „Lajkarze. Miasto w kadrze”. Jej kuratorką jest Katarzyna Gębarowska. Wystawa inspirowana jest książką „Lajkarze. Opowieść o fotografach ulicznych” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej. Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt archiwalnych fotografii wykonanych przez bydgoskich fotografów ulicznych. Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.

Udostępnij: Facebook Twitter