Pracownicy KPCEN „witają” ławeczkę / Fot. Nadesłane
Przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Konarskiego obok Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli ustawiono zdobioną, kutą ławeczkę. To kolejna część przywracania historycznego wyglądu miejscu, który od prawie 160 lat jest przeznaczony na potrzeby edukacji.
Ławeczka miłorzębowa? Dlaczego tak została nazwana przez praconików K-PCEN? Nazwa wzięła się od miłorzębu dwuklapowego – pomnika przyrody – rosnącego w jej pobliżu, wyróżniającego się bujną koroną. Ławeczka stanęła na początku kwietnia. Gałęzie z sercowatymi liśćmi tego gatunku drzewa wykorzystano jako element ozdobny na kutym ręcznie siedzisku. Ustawiono ją przodem w kierunku klasycystycznej fasady odrestaurowanego budynku przy ul. Jagiellońskiej 9. Mieszkańcy mogą na niej usiąść i podziwiać architekturę obiektu z XIX wieku oraz na chwilę odetchnąć i skryć się w cieniu korony pomnika przyrody.
Ławeczka, latarnie i zegar z kurantem
Nowa ławka powstała z inicjatywy pracowników Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Sfinansowano ją z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jest ona jednym z ostatnich elementów przywracania historycznego kolorytu przestrzeni przed zabytkowym budynkiem KPCEN. Wcześniej obiekt przeszedł remont elewacji. W 2021 roku zamontowano przy budynku stylową latarnię. A rok później na szczycie uruchomiono zegar z kurantem wygrywającym kujawiaka o godz. 8.00, 12.00 i 15.00.
– We wrześniu przy budynku stanie druga lampa, jak przystało na styl klasycystyczny – mówi nam Robert Preus, dyrektor KPCEN. – Mamy w planach jeszcze jedną, większą inwestycję, ale na razie tego nie zdradzamy – dodaje propagator przywracania dawnego blasku temu budynkowi.
– Wszystko zaczęło się w 2018 roku. Nasza placówka rozpoczynała wtedy przygotowania do 30-lecia. I wówczas pomyślałem sobie, że przecież takie instytucje jak nasza istniały w tym budynku od 1968 roku. Przekonałem koleżanki i kolegów z pracy, że powinniśmy „odkopać” historię tego budynku. Rozbiegliśmy się do bibliotek, muzeów, archiwów. Byliśmy w szoku, kiedy odkryliśmy wielką historię tego miejsca i ludzi, którzy tu pracowali – wspominał Robert Preus, dyrektor K-PCEN.
160 lat edukacyjnej historii
Te historyczne elementy znajdowały się w pierwotnym przeznaczeniu pałacyku przy Jagiellońskiej 9 zaprojektowanego w 1863 roku przez Friedricha Müllera. Od 1868 roku służył głównie do celów oświatowych. Dzisiaj nie uczą się w nim na co dzień uczniowie, ale kształceni są ich wychowawcy i nauczyciele. Obecnie oprócz K-PCEN, funkcjonuje w nim również bydgoski oddział Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Budynek wykończono w 1872 roku na potrzeby szkoły obywatelskiej dla chłopców (niem. Bürgerschule), znajdującej się wcześniej w gmachu klasztoru karmelitów (dzisiaj budowany jest tam czwarty krąg Opery Nova). Była to elitarna szkoła, dla dzieci zamożnych rodziców. Słynęła z nauczania języka angielskiego. Doliczono się, że w całej historii budynku funkcjonowało w nim 21 szkół, sześć placówek kształcenia nauczycieli, biblioteka, czytelnie i kilka księgarni pedagogicznych.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!