Legenda STARa. Konwój starych ciężarówek wyruszy z Bydgoszczy

Ciężarówki podczas zlotu Legenda STAR-a / Fot. organizator

9. Legenda STARa to ogólnopolski zlot kultowych, polskich ciężarówek. Impreza odbywa się w Starachowicach. Wcześniej w Bydgoszczy pokaz aut i parada promująca rajd. To wszystko przed Torbydem.

W tym roku konwój STAR-ów wyruszy 22 sierpnia z Bydgoszczy. – Po raz pierwszy w historii zlotu będzie możliwość obejrzenia obok siebie wszystkich produkowanych i zachowanych modeli ciężarówek marki STAR, nawet wersji prototypowych – zaznaczają organizatorzy. W naszym mieście auta będzie można obejrzeć na parkingu przy Torbydzie, między 16.00 a 18.00. Później pojazdy przez kilka dni będą przemierzać polskie miasta, aby dotrzeć do Starachowic. Przejadą przez Włocławek, Warszawę i Radom. W piątek (25 sierpnia) dotrą do bazy zlotu przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zlot rozpocznie się konferencją „Starem przez 75 lat”. Zabawa potrwa do 27 sierpnia.

STAR. Auto wielozadaniowe

Zloty tych zabytkowych aut ciężarowych organizowane są od dziewięciu lat przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach. To właśnie w tym mieście produkowano kultowe samochody ciężarowe.

Podczas zlotu będzie można zobaczyć różne modele STARów. Auta te były bardzo popularne wykorzystywane w transporcie w wielu przedsiębiorstwach. Do dzisiaj służą wojsku i Ochotniczym Strażom Pożarnym. Pojazdy eksportowano również za granicę.

Oprócz Starów, w konwoju i na zlocie pojawią się inne zabytkowe auta i motocykle, m. in. syreny, polonezy, fiaty 126p czy wuefemki i wueski. Będą one rywalizować w próbach sprawnościowych i szybkościowych podczas zlotów.

Patronat nad imprezą sprawuje Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

75 lat polskich ciężarówek

Pierwsze auta ciężarowe – STARy 20 zjechały z starachowickiej linii produkcyjnej w 1948 roku. Upaństwowiony zakład otrzymał za zadanie ich produkcję. Pierwsza polska ciężarówka była w całości rodzimą konstrukcją, stworzoną w latach 1946 -1948 w łódzkim Centralnym Biurze Konstrukcyjnym nr 5, a następnie na terenie Ursusa.

Łącznie starachowickie zakłady, które od 1952 roku otrzymały nazwę Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego (FSC), wyprodukowały ponad 50 tys. modeli STAR 20.

W starachowickim zakładzie stworzono w sumie około 630 tys. pojazdów. Ostatnia partia STARów zjechała z taśmy montażowej starachowickich zakładów w 2006 roku. Od 2009 roku z firmy zniknęła nazwa STAR. Przejęło ją przedsiębiorstwo MAN. Obecnie w zakładzie produkowane są szkielety oraz komponenty autobusów i ciężarówek grupy MAN AG.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter