Londynek ma swoje centrum kultury. Biblioteka i galeria Londynek w zasięgu nie tylko okolicznych mieszkańców

Bibliotekarki z Londynka: Weronika Szada-Borzyszkowska, Anna Wilczyńska-Kubiak, Agnieszka Cesarz / Fot. B.Witkowski/UMB

W bibliotece na Londynku można oglądać wystawę fotograficzną „Bydgoszcz – miasto magiczne” Justyny Szelągowskiej. Biblioteka Londynek jest miejscem wielu innych ciekawych imprez kulturalnych.

Od lat osiedlowe biblioteki to nie tylko miejsca do wypożyczania książek. Dużo się w nich dzieje zarówno dla przedszkolaków, jak i dla seniorów.

– Od wielu lat nasza działalność nie polega wyłącznie na pracy z książką – mówi Anna Wilczyńska-Kubiak, kierowniczka biblioteki na Londynku (filia nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy). – Kiedy powiększyła się powierzchnia naszej biblioteki, nowe pomieszczenie czekało na optymalne wykorzystanie. Odbywały się w nim różne imprezy, ale wydawało się nam, że to nie w pełni wykorzystany potencjał. Trzy lata temu poprosiłam bydgoskich fotografików o zdjęcia Londynka. Jesteśmy biblioteką Londynek, identyfikujemy się z tą częścią miasta. Z tych zdjęć przygotowaliśmy pierwszą wystawę.

W bibliotece odbyło się m.in. spotkanie autorskie Macieja Cuske, które zostało zilustrowane fotosami z filmu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino”. Pierwszą wystawą fotograficzną były zdjęcia Piotra Koralewskiego, następnie można było oglądać wystawę „Bydgoszcz – moment i miejsce” Zbigniewa Milewskiego. Od kilku dni swoje zdjęcia pokazuje Justyna Szelągowska.

– Piotr Koralewski robił projekt związany ze Śródmieściem i okazało się, że najwięcej zdjęć zrobił na Londynku – dodaje Anna Wilczyńska-Kubiak. – Skoro ta pierwsza wystawa zaczęła nam sprawiać frajdę, przystąpiliśmy do kolejnych. 20 czerwca otwieramy następną wystawę, tym razem zdjęć Bogusława Dudziaka.

Co jeszcze dzieje się w bibliotece Londynek? – Przygotowując wszystkie wydarzenia, staramy się promować Londynek – mówi Anna Wilczyńska – Kubiak. – Londynek nie jest już na szczęście traktowany jako omijane osiedle wstydu. Spotykamy się z przedszkolakami, organizujemy warsztaty dla seniorów, zapraszamy na przedstawienia. Ostatnio odbyły się spotkania z psychologiem. To wydarzenia dla okolicznych mieszkańców, którzy nie korzystają z oferty kulturalnej poza Londynkiem. Chcemy być w ich zasięgu.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter