Łoś spacerował po Śródmieściu. Odwiedził Ogród Botaniczny UKW [ZDJĘCIA]

Łoś odwiedził Ogród Botaniczny UKW / Fot. Daniel Matuszczak/Facebook Ogród Botaniczny UKW

W niedzielny poranek (4 czerwca) w Ogrodzie Botanicznym UKW znalazł się niecodzienny gość. Młody łoś prawdopodobnie spędził w nim noc.

– Tuż po otwarciu Ogrodu Botanicznego zauważył go nasz nowy stróż, student pierwszego roku biologii, Daniel Matuszczak. O zdarzeniu natychmiast poinformował Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a w międzyczasie z bezpiecznej odległości udało mu się wykonać zdjęcia łosia – opisują niezwykłe zdarzenie pracownicy Ogrodu Botanicznego UKW – Na szczęście łoszak niebawem opuścił nasz ogród, przeskakując przez ogrodzenie od strony ul. Niemcewicza – dodają.

Młody łoś był obserwowany. Poszedł z ul. Niemcewicza w kierunku bazyliki. Potem postanowił odpocząć na parkingu biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Teren zabezpieczono, a łoszak był pilnowany przez służby. Wieczorem bezpiecznie opuścił miasto.

To nie pierwszy przypadek kiedy do naszego miasta przychodzą dziko żyjące zwierzęta w środowisku leśnym. Zaskakujące jest to, że łoś przywędrował aż do Śródmieścia.

Łoś eurazjatycki to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. W Polsce występuje jego podgatunek – łoś europejski, jest on rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.

Przypominamy, że w przypadku spotkania dzikich zwierząt nie należy panikować, nie płoszyć ich, najlepiej się oddalić i zadzwonić pod numer tel. 52 5859888 – Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podobnie, kiedy spotkamy chore lub ranne zwierzę.

Ponad 90 lat w służbie przyrodzie

W uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym prowadzone są badania naukowe dotyczące występowania i ekologii różnych grup fauny, w tym ssaków, ptaków, dziko żyjących pszczół, roztoczy, zoo- i bakterioplanktonu, a także flory roślin naczyniowych i grzybów wielkoowocnikowych. Znajduje się w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów oraz 700 odmian roślin zielonych. Powstał w 1930 roku jako Miejski Ogród Botaniczny.

Od 1 czerwca 2023 roku Botanik czynny dla gości jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18. W weekendy i święta w godz. 10 – 18.

W ogrodzie trwają prace rewitalizacyjne. Obejmują one m.in. przebudowę budynków magazynowo-gospodarczych z częściową zmianą ich przeznaczenia – powstanie nowoczesny obiekt wyposażony m. in. w salę dydaktyczną.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter