Majówka. Grillowanie w Bydgoszczy. Czy grozi za to mandat? Miejsca na publiczne pikniki

Miejsca do publicznego grillowania znajdują się na Kapuściskach / Fot. archiwum

Sezon na grilla już otwarty. Trwa długa Majówka i to czas inauguracji wspólnego biesiadowania Polaków przy ruszcie. Osoby, które nie mają działki szukają alternatyw na zorganizowanie grilla w plenerze. W Bydgoszczy są dwa miejsca, gdzie można urządzić sobie piknik.

Bydgoszczanie dobrze już kojarzą polanę grillową przy stawie w Myślęcinku. Miejsce to jest przygotowane dla gości od poniedziałku (1 maja). Są tam punkty do ustawienia przenośnego grilla. Grillujących obowiązuje regulamin. Przy stanowiskach znajdują się metalowe kosze, do których należy wsypywać popiół po zakończonym pikniku. Co ważne, miejsce to jest przeznaczone tylko na grille jednorazowe bądź przenośnie. Nie można rozpalać ogniska. Paleniska dostępne są przy Centrum Edukacji Ekologicznej (Szumilas), Parku Rozrywki i Ośrodku Rekreacji Konnej. Po wcześniejszym umówieniu się, pod okiem pracownika parku, można zorganizować imprezę.

Majówka i grill

Drugim ogólnodostępnym miejscem na piknik z grillem jest polana przy V Liceum Ogólnokształcącym, obok placu zabaw na Kapuściskach. Są tam wybrukowane punkty na grille, a obok nich stoły z ławkami. Inwestycje powstały dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

W zasadzie na tym moglibyśmy zakończyć wyliczać miejsca przeznaczone na pikniki, gdzie są strefy dla grillów. Jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy bulwarów w Starym Fordonie, mieszkańcy tych okolic korzystali z betonowych grillów ustawionych przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Teraz wszystko jest tam rozkopane. Członkowie SMSF zapowiadają, że szukają nowej lokalizacji do stworzenia piknikowego miejsca w Fordonie.

Czy grillowanie w plenerze jest legalne?

W czasach, gdzie dostępne są jednorazowe grille, ludzie wynajdują wszelkie miejsca na przyrządzenie kiełbaski z rusztu i nie mowa tutaj o działkach czy przydomowych ogrodach. W zasadzie rozpalenie grilla w innych miejscach niż tych wcześniej wymienionych nie jest zabronione, jeśli będziemy trzymać się zasad.

– Mieszkańcy rzadko zgłaszają grillowanie w nieodpowiednich miejscach. Oprócz tych stanowisk wyznaczonych, np. w Myślęcinku, oczywiście zdarzają się grillowiska w innych miejscach, zwykle są to jakieś ustronne miejsca. Ludzie są dla innych wyrozumiali pod tym względem, jeśli piknik nie przeszkadza innym. Samo grillowanie w mieście nie jest wykroczeniem, ale podczas biesiadowania możemy naruszać inne przepisy – mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

To uregulowania prawne, wynikające np. z przepisów przeciwpożarowych, porządkowych, regulaminów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, regulaminów parków, jak również z zasad współżycia społecznego.

Odpowiedź na pytanie czy grillowanie na balkonie lub w miejscu publicznym jest dozwolone znajdziemy na stronie internetowej bydgoskiej Straży Miejskiej w zakładce Częste pytania. Są tam wymienione artykuły z Kodeksu wykroczeń, najczęściej naruszanych podczas grillowania w plenerze.

Zabawa tak, ale z poszanowaniem dla innych

Przyjmijmy, że nie mamy dostępu do działki czy ogrodu i chcemy zorganizować grilla nad wodą lub na polanie. W takich miejscach zakazane jest wszelkie wzniecanie ognia. W przepisach mowa o: terenie leśnym (dotyczy to również wydzielonych miejsc postojowych w lesie), terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach. Należy unikać też rozpalania ognia w odległości do 100 m od wskazanych miejsc.

Za wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar w różnych miejscach grozi kara grzywny, a nawet areszt. Zaliczmy do tego również grilla na balkonie, w bloku mieszkalnym, gdyż jest to traktowane jako sprowadzenie zagrożenia wybuchu pożaru, nie wspominając już o niezadowoleniu sąsiadów, zmuszonych do wdychania dymu. Zakazy organizowania tego typu „zabaw“ na balkonie mogą być zapisane we wewnętrznych regulaminach wspólnot mieszkaniowych.

Grillowaniu zwykle towarzyszy spożywanie alkoholu, co często wiąże się z hałasami. Za wybryki po piwku też możemy słono zapłacić.

Zatem decydując się na rozpalenie grilla pamiętajmy o wszystkich cieszący się majowym wypoczynkiem oraz miejmy na uwadze zagrożone jakie niesie ze sobą ogień.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter