Memoriał Ireny Szewińskiej. Gwiazdy królowej sportu są już w Bydgoszczy

Adrianna Sułek tym razem wystartuje na 100 m przez płotki. Ma już kwalifikację olimpijską w siedmioboju / Fot. B.Witkowski/UMB

We wtorek (6 czerwca) na stadionie Zawiszy piąty już Memoriał Ireny Szewińskiej. Gwiazdy lekkiej atletyki są już na miejscu. Początek zawodów o 17.30.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się 12 czerwca 2019 r. Tegoroczne zawody są bardzo dobrze obsadzone. Impreza ta już trzeci rok z rzędu znajduje się w gronie imprez World Athletics Continental Tour Gold. Rywalizacja w Bydgoszczy toczyć się będzie w 14 konkurencjach – kobiety startować będą w biegach na 100, 200 i 800 metrów, w biegu na jedną milę oraz w biegu na 100 metrów przez płotki i w rzucie młotem, a z kolei mężczyźni pobiegną na 200, 800 i 1500 metrów oraz 110 metrów przez płotki, a także w skoku wzwyż, skoku o tyczce, pchnięciu kulą i rzucie młotem.

Do Bydgoszczy prosto z rozegranego w niedzielę, 4 czerwca, na stadionie Śląskim w Chorzowie, Memoriału Janusza Kusocińskiego przyjadą najlepsi polscy lekkoatleci i sporo mocnych nazwisk światowych rankingów. W każdej z czternastu zaplanowanych konkurencji kibice będą mogli zobaczyć swoich idoli – najlepszych Polaków oraz znakomite gwiazdy lekkoatletyki ze świata. W biegu na 100 metrów przez płotki pobiegnie halowa wicemistrzyni świata Devynne Charlton, a na męskich płotkach kibice zobaczą medalistę halowych mistrzostw Europy Jakuba Szymańskiego. Sprintem na 200 metrów zawładnie z pewnością Erriyon Knighton, czyli amerykański medalista mistrzostw świata sprzed roku. – Dosłownie w każdej z konkurencji nie zabraknie emocji i gwiazd. Wszystko zostanie oprawione muzyką, animacją kibiców. Chcemy sprawić, żeby ten lekkoatletyczny teatr, to widowisko sportowe, było niezwykle atrakcyjne dla każdego kto we wtorkowy wieczór odwiedzi stadion Zawiszy – mówi dyrektor zawodów Krzysztof Wolsztyński. 5. Memoriał Ireny Szewińskiej wspierają Miasto BydgoszczSamorząd Województwa Kujawsko-PomorskiegoAnwil S.A.InterRisk i Polanik.

Wiele gwiazd kibice zobaczą także w konkurencjach technicznych. Jedną z najlepiej obsadzonych będzie rzut młotem. Wśród pań dojdzie do wyjątkowego pojedynku wielokrotnej złotej medalistki mistrzostw globu Anity Włodarczyk z aktualną mistrzynią świata Amerykanką Brooke Andersen. W tym konkursie pojawi się także złota medalistka mistrzostw Europy Rumunka Bianca Ghelber. Nie mniej emocji będzie w konkursie panów. W 5. Memoriale Ireny Szewińskiej będziemy mieli prawie powtórkę finału olimpijskiego, czy mistrzostw świata w Oregonie. Na starcie zobaczymy bowiem eksportowy duet Polaków – Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego.

– Jest dopiero początek czerwca, więc moja forma nie jest jeszcze najwyższa. Szykujemy się z trenerką na mistrzostwa świata w Budapeszcie. Niemniej jestem liderem europejskich tabel, a mityng w Bydgoszczy ma taką obsadę jakiej nie powstydziłby się finał olimpijski. To z pewnością dodatkowa motywacja dla mnie do jeszcze dalszego rzucania. Czy będzie 80 metrów? Tego teraz nie mogę obiecać, ale jestem pewny, że kibice będą zadowoleni po naszym konkursie – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski z Tokio. Rywalizacji z Nowickim nie może doczekać się pięciokrotny mistrz świata Paweł Fajdek. – Pojedynki z Wojtkiem są zawsze elektryzujące. Mam nadzieję, ze pokażemy naprawdę dalekie rzucanie i walka o zwycięstwo będzie ozdoba tego memoriału. Mam nadzieje, ze Pani Irena byłaby z nas dumna – mówi Paweł Fajdek.

Niemniej ciekawie będzie w konkursie skoku o tyczce. Oprócz medalistów z Oregonu – Amerykanina Chrisa Nilsena i Filipińczyka Ernseta Obieny – nie zabraknie byłego mistrza świata Sama Kendricksa, faworyta gospodarzy Pawła Wojciechowskiego oraz rekordzisty Polski Piotra Liska. – Atmosfera w Bydgoszczy jest świetna, kibice są tak blisko bo skaczemy przed główną trybuną. To nas motywuje i myślę, że naprawdę będziemy mogli zaprezentować się z jak najlepszej strony. Moim celem jest ponownie skoczenie minimum 5,80 – zapewnia Lisek. W Bydgoszczy wystartują także znakomici kulomioci z Tomem Walshem i Joe Kovacsem na czele.

Program Memoriału Ireny Szewińskiej

17.40 – sztafety szkolne FINAŁ

17.50 – rzut młotem K

18.00 – 100m ppł. K (eliminacje)

18.15 – 110m ppł. M (eliminacje) oraz skok wzwyż M

18.30 – skok o tyczce M

18.40 – mila K

19.05 – 100m K FINAŁ

19.15 – 1500m M

19.30 – 100m ppł. K FINAŁ (bieg im. Teresy Ciepły)

19.35 – rzut młotem M

19.45 – 110m ppł. M FINAŁ oraz pchnięcie kulą M

20.00 – 200m K FINAŁ

20.15 – 200m M FINAŁ

20.30 – 800m K

20.45 – 800m M

Udostępnij: Facebook Twitter