Międzynarodowy Dzień Muzyki. Zasłużeni bydgoscy artyści nagrodzeni przez ratusz

W poniedziałek, 3 października, przedstawiciele świata muzyki spotkali się z władzami miasta. Uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia muzyki towarzyszyło rozdanie dyplomów i nagród.

W czasie gali, w Miejskim Centrum Kultury, wyróżniono dyrektorów bydgoskich instytucji oraz 14 osób w szczególny sposób zasłużonych dla lokalnej muzyki. Wśród nagrodzonych był zespół Variété, którego płyta „Dziki książę” została nominowana do nagrody Fryderyka.

Bydgoszcz muzyką stoi

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzimy corocznie 1 października. Ustanowiono go w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Celem święta, jest ukazanie wyjątkowości muzyki, tego, jakie dobro w sobie kryje i jak z jej pomocą można kształtować rzeczywistość.

Bydgoszcz to miasto żyjące muzyką. Świadczy o tym aktywność miejskich instytucji muzycznych: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, czy też Miejskiego Centrum Kultury. Nieoceniony wkład w rozwój muzyki i edukację pokoleń artystów mają także Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina.

W bydgoskim kalendarzu imprez stałe miejsce ma kilka muzycznych festiwali. Wśród nich m.in.: Fonomo Music&Film Festiwal, Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, Bydgoskie Impresje Muzyczne, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Fontanna Muzyki, Bydgoski Jazz Festiwal, Bydgoski Festiwal Operowy czy też Rzeka Muzyki i Drums Fusion. Wyróżnia je przede wszystkim różnorodność – wydarzenia adresowane są do fanów każdego rodzaju muzyki.

Międzynarodowy Dzień Muzyki. Lista nagrodzonych

W tym roku Nagrodę Prezydenta Miasta wręczono w czterech kategoriach: za wyjątkowe osiągnięcia oraz nominacje i nagrody, dla przedstawicieli środowisk kultury i organizacji pozarządowych, dla artystów, animatorów i pracowników bydgoskich instytucji kultury, oraz dla wykładowców, nauczycieli, uczniów i studentów szkół muzycznych i uczelni.

Kategoria I. Za wyjątkowe osiągnięcia, nagrody i nominacje

  1. Marek Maciejewski, Zespół Variété – w bieżącym roku płyta zespołu pn. „Dziki książę” (Mystic Production) została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii: Album Roku Piosenka Literacka i Poetycka.
  2. Paweł Libront – klarnecista, uczeń Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Jako jeden z pięciorga instrumentalistów z całej Polski i jedyny uczeń z Bydgoszczy, został półfinalistą Konkursu Młody Muzyk Roku 2022.

Kategoria II. Przedstawiciele środowiska kultury i organizacji pozarządowych

  1. Joanna Franczak – prezeska Stowarzyszenia Bydgoskiej Fontanny Potop i inicjatorka odbywającego się w Parku Kazimierza Wielkiego cyklu koncertów pod nazwą Festiwal Fontanna Muzyki. Wydarzenia cieszącego się olbrzymim zainteresowaniem rodzimej publiczności oraz przyjezdnych.

Kategoria III. Artyści, animatorzy oraz pracownicy bydgoskich instytucji kultury

  1. dr Michał Marcinkowski – muzyk solista II skrzypce, zatrudniony w Filharmonii Pomorskiej od 2007 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. Henryka Keszkowskiego. W tejże Akademii w 2021 roku uzyskał tytuł doktora i został jednym z wykładowców w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. Koncertował z najlepszą polską orkiestrą barkową jak również jako solista i kameralista na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą.
  2. Michał Litwa – wiolonczelista związany z Filharmonią Pomorską od 2009 roku jako etatowy muzyk Orkiestry Symfonicznej, a jako instrumentalista wspomaga Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis. Reżyserował również kilkanaście produkcji koncertowych Orkiestry Symfonicznej. Pełni również funkcję bibliotekarza Filharmonii Pomorskiej.
  3. Cezary Krzysztoforski – wiolonczelista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, od 16 lat związany z Operą Nova w Bydgoszczy.
  4. Angelika Wojciechowska – tancerka, solistka baletu, absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku. Od 13 lat związana z zespołem baletu Opery Nova w Bydgoszczy kreuje zarówno główne partie w spektaklach baletowych jak i operach, operetkach oraz musicalach. Laureatka Nagrody Muzycznej im. Kiepury w kategorii „najlepsza tancerka” w 2013 roku.
  5. Sabina Stankiewicz – perkusistka i menedżerka artystów krajowych i zagranicznych występujących w ramach Festiwalu Drums Fusion. Współtworzy ofertę muzyczną Miejskiego Centrum Kultury. Stworzyła autorską, unikatową koncepcję DRUMS FUSION SCHOOL.Art&Beat., komplementarnego projektu edukacyjno-artystycznego.
  6. Danuta Kryszak – kulturoznawca z wykształcenia, pasjonatka kultury, podróży i muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki świata. Współorganizatorka zaangażowana w pracę przy Festiwalu Ethniesy, wykazująca się olbrzymim zaangażowaniem w przygotowanie i opracowanie jego strony merytorycznej.

Kategoria IV. Wykładowcy, nauczyciele, uczniowie i studenci

  1. prof. dr hab. Violetta Przech – teoretyk muzyki, muzykolog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, habilitację uzyskała na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Krakowie. Autorka ok. 90 publikacji. Od 2021 roku profesor tytularny. Od 2012 roku, pełni funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku profesora.
  2. prof. dr hab. Henryk Wierzchoń – dyrygent orkiestry symfonicznej Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W Operze Nova dyrygował ponad 670 spektaklami operowymi, operetkowymi i baletowymi repertuaru bieżącego w kraju i 66 za granicą. Kierownik muzyczny wielu spektakli operowych, baletów i koncertów. Przygotował prawie sto premier przedstawień operowych, 300 koncertów filharmonicznych i operowych oraz 73 tournee. W Akademii Muzycznej przygotował ponad 20 premier oraz poprowadził ponad 30 przedstawień operowych i operetkowych. Jest również autorem kilku kompozycji fortepianowych, na skrzypce i fortepian, na perkusję, orkiestrowych i na zespoły wokalno-instrumentalne, jednego przedstawienia muzycznego dla dzieci, kilku instrumentacji i opracowań muzycznych.
  3. Roksana Ptasznik – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 38. Założycielka i opiekunka dwóch chórów składających się z uczniów tej szkoły, uczestniczących w Ogólnopolskim Projekcie Akademia Chóralna „Śpiewająca Polska”.  Jej podopieczni zdobywali wiele nagród i wyróżnień m.in. Złote Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych i I miejsce w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Muzycznym Dzieci i Młodzieży. Współorganizuje konkursy i koncerty regionalne. Ma w swoim dorobku trzy płyty cd., a prowadzone przez nią chóry występowały na scenie Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Miejskiego Centrum Kultury.
  4. prof. dr hab. Monika Wilkiewicz – ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygowania. Jest Laureatką I nagrody I Wydziałowego Konkursu Dyrygentów Chóralnych AM w Bydgoszczy. Uzyskała stopień doktora a następnie stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Jest założycielką i dyrygentką działającego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi Chóru „PRIMO”. Chór działa nieprzerwanie od 26 lat. Uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, w tym ośmiokrotnie Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży.
  5. Magdalena Cichoń – studentka II roku studiów magisterskich na kierunku dyrygentura symfoniczna w klasie prof. dr hab. Henryka Wierzchonia oraz kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej specjalność dyrygentura chóralna w klasie prof. dr hab. Janusza Staneckiego. Utworzyła zespół Ensamble 622 oraz pełni w nim funkcję dyrygenta.  W 2021 roku wygrała Ogólnouczelniany Konkurs na Granty Power na projekt studencki „Sztuka jest kobietą”, który został zrealizowany w marcu bieżącego roku.

Dyplomy okolicznościowe odebrali również dyrektorzy bydgoskich instytucji kultury: Miejskiego Centrum Kultury, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej.

Udostępnij: Facebook Twitter