Mistrz świata z Bydgoszczy: To była dla nas przyjemna rywalizacja

Mateusz Biskup (na zdjęciu, w środku z medalem) zdobył dla Lotto Bydgostii czwarty złoty medal mistrzostw świata. Wioślarski klub z Bydgoszczy świętował także 30. z rzędu tytuł drużynowego mistrza Polski.

W poniedziałek (26 września) w siedzibie Lotto Bydgoskiego była okazja do potrójnego świętowania. Klub fetował bowiem złoty medal mistrzostw świata, który w czwórce podwójnej zdobył na torze w czeskich Racicach Mateusz Biskup – Przyznam, że to było dla nas przyjemne pływanie. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Chcieliśmy całą naszą pracę na zgrupowaniach przełożyć na te trzy starty i udało się nam to w stu procentach – mówił wioślarz Lotto Bydgostii.

Biskup, razem z Dominikiem Czają, Mirosławem Ziętarskim i Fabianem Barańskim mieli pełną kontrolę nad finałowym biegiem. Biało-czerwoni wygrali z czasem 5:40.08. Niespełna sekundę stracili Brytyjczycy (5:40.97), którzy starali się atakować naszych zawodników, ale ci mistrzowsko się bronili. Brązowy medal wywalczyli Włosi 05:42.14). Nasi zawodnicy we wspaniały sposób nawiązali do wielkich sukcesów „dominatorów”: Adama Korola, Michała Jelińskiego, Marka Kolbowicza i Konrada Wasielewskiego.

W Racicach startowało także dwoje innych zawodników Lotto Bydgostii, ale nie udało się im awansować do rozgrywki o medale. Joanna Dittmann i Mikołaj Burda pływali ze swoimi osadami w finałach B, zajmując 11. I 9. miejsce. Oboje byli rozczarowani swoimi rezultatami.

Medal Prezydenta Bydgoszczy dla Mikołaja Burdy

Mikołaj Burda, 40-letni weteran, jedyny polski wioślarz, który startował na pięciu z rzędu igrzyskach olimpijskich, mistrz świata w czwórce bez sternika z Ottensheim (2019)., brązowy medalista MŚ z Amsterdamu (2014) w ósemce i potrójny mistrz Europy, także w ósemce, został odznaczony Medalem Prezydenta Bydgoszczy. Wręczył go zastępca prezydenta, Mirosław Kozłowicz. – Jest mi niezwykle przyjemnie, że mogę wręczyć ten medal – powiedział zastępca prezydenta, który gratulował także Lotto Bydgostii niezwykłego osiągnięcia – 30. z rzędu tytułu drużynowego mistrza Polski. Klub zdobywa go nieprzerwanie od 1993 roku. Wcześniej, jako KKW, wywalczył go także w latach 1938, 1966, 1967 i 1970.

Udostępnij: Facebook Twitter