Bydgoskie Centrum Sportu przygotowuje tor regatowy w Brdyujściu do dwóch dużych imprez rangi mistrzostw świata, które odbędą się w sierpniu i we wrześniu.
Duże zmiany i niezbędne inwestycje wynikają z potrzeby przygotowania toru do organizacji dwóch kajakarskich imprez międzynarodowych. Są to Mistrzostwa Świata Masters (12-14 sierpnia) i Akademickie Mistrzostwa Świata (16-18 września). Bydgoskie Centrum Sportu dostosowuje tor regatowy do wymogów przedstawionych przez Międzynarodową Federację Kajakową (ICF) i Międzynarodową Federację Sportu Uniwersyteckiego (FISU).
Prace na obiekcie w Brdyujściu trwają od początku roku. W pierwszej kolejności renowację przeszły nabrzeże i płyta główna toru. Dotychczasowa, wysłużona konstrukcja została całkowicie wymieniona. Nowe, betonowo-drewniane nabrzeże ułatwia wodowanie zarówno kajaków jak i łodzi wioślarskich. Ważną, zakończoną już inwestycją, było również położenie światłowodu do wieży sędziowskiej oraz wzdłuż całego toru (blisko 2,5 km światłowodu). Na torze poprawiło się ponadto nagłośnienie dzięki montażowi całkowicie nowego systemu.
W najbliższym czasie zaplanowano także wykonanie okuć i łączeń oraz montaż lin stalowych na torze. To jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych, którego wartość przekracza 650 tys. zł. Łączna wartość wszystkich prac, które wykonano ze środków BCS, to ponad 1 mln złotych. Prace wykonano ze środków inwestycyjnych Bydgoskiego Centrum Sportu.
Inwestycje na torze regatowym w Brdyujściu wraz z kosztami:
- wyrównanie nabrzeża i płyty głównej – 86 tys. zł
- drewniane odbojniki nabrzeżne – 10,35 tys.
- zakup i montaż nowego systemu nagłośnienia – 46,99 tys.
- zakup switchów na potrzeby systemu nagłośnienia – 11,43 tys.
- położenie światłowodu do wieży sędziowskiej – 104,55 tys.
- położenie światłowodu wzdłuż toru regatowego – 20 tys.
- zakup bojek kierunkowych – 18,35 tys.
- wykonanie i dostawa specjalistycznej łodzi do prac na torze regatowym – 71,63 tys.
- zakup lin stalowych kwasoodpornych – 150 tys. wykonanie okucia lin oraz ich instalacja na torze – 504,3 tys.
Brdyujście – tor z historią
Jest jednym z najbardziej znanych torów wioślarsko-kajakarskich w Polsce. Powstał przed I wojną światową. Pierwsze regaty zostały zorganizowane jeszcze w 1912, w okresie zaborów. 29 czerwca 1920 zorganizowano w Brdyujściu pierwsze zawody wioślarskie i kajakowe o mistrzostwo Polski, a w 1924 Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie wydzierżawiło w Brdyujściu restaurację z ogrodem, gdzie zorganizowano także przystań. Na wyspie dzielącej tor regatowy od Wisły, w pobliżu mety w Łęgnowie, zbudowano drewniane trybuny na 2500 widzów. Na brzegu wzniesiono hangary do magazynowania łodzi i kajaków oraz wieżę sędziowską. W efekcie naturalny tor regatowy, stał się największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w kraju. Wybudowane w ciągu dwóch miesięcy trybuny, zostały oddane do użytku w dniu 3 sierpnia 1924 podczas Wszechpolskich Regat, na których był obecny prezydent Stanisław Wojciechowski. W 1929 roku odbyły się w Brdyujściu mistrzostwa Europy. W latach 50. przebudowano tor, odwracając kierunek jazdy.
Wielokrotnie odbywały się na nim zawody ogólnopolskie, w tym mistrzostwa Polski seniorów w kajakarstwie, wioślarstwie, wyścigach smoczych łodzi i w żeglarstwie. W 1929 roku na torze odbyły się Mistrzostwa Europy w wioślarstwie.
Dziś tor jest miejscem zawodów sportowych na poziomie ogólnopolskim i wojewódzkim. Na torze odbywają się również zgrupowania sportowe reprezentacji Polski w kajakarstwie i wioślarstwie w różnych kategoriach wiekowych.