Nowy pomnik w Bydgoszczy. Młody Louis Braille stanie przy Ośrodku im. Braille’a. Trwa zbiórka pieniędzy

Tak będzie wyglądał pomnik Louisa Braile’a w Bydgoszczy. Na razie to jego miniaturka / Fot. nadesłane

Przy ul. 3 Maja powstanie pomnik Louisa Braille’a. To inicjatywa przedszkola i szkoły dla dzieci i młodzieży niewidzących i z wadami wzroku. Uczą się w liczącym ponad 150 lat ośrodku. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 prosi o wsparcie w jego sfinansowaniu.

Pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a chcą upamiętnić patrona placówki, stawiając na jego cześć „pomnik Małego Louisa”. – Postanowiliśmy zaprojektować figurę Braille’a w wieku dziecięcym, bo gdy miał 15 lat opracował pismo ułatwiające komunikację osobom niewidomym. Tę inicjatywę zaproponowała Joanna Dłuska, nauczycielka języka angielskiego. Chcemy, by nasz patron stał się inspiracją. Pokazuje on, że osoba niewidoma może być twórcza, a efekty jej działań mogą być wiecznie widoczne – tłumaczy Miłosz Halarewicz, nauczyciel z K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy.

Wynalazca tzw. pisma punktowego, którym do dziś posługują się osoby niewidzące, żył w XIX wieku i stracił wzrok, gdy miał trzy lata na skutek wypadku w pracowni ojca.

K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy to najstarsza tego typu placówka na ziemiach polskich. Została założona jeszcze w czasach zaborów. W 2022 roku świętowała 150-lecie istnienia. Uczą się w niej dzieci i młodzież słabowidzące i niewidome w szkole podstawowej, liceum, technikum, szkołach branżowych. Rok temu przy ośrodku powstało przedszkole „Mały Książę”, gdzie bawią się najmłodsi podopieczni.

Pomysł pojawił się po otwarciu przedszkola, na początku tego roku. Tak jak niegdyś mały Louis w Paryżu, uczą się w nim dzielni, mali odkrywcy, stawiający pierwsze kroki bez pomocy rodziców. To dla nich i dla lokalnego środowiska przy przedszkolu chcemy postawić pomnik, eksponując tym fakt, że jesteśmy szkołą z tradycjami i uczymy dzieci ponad podziałami – mówi nauczyciel.

Monument będzie miał rozmiary chłopca w wieku zbliżonym do czasu, gdy Francuz wymyślił pismo, czyli około 1,5 metra. Pomnik stanie przy przedszkolu, które znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. 3 Maja 11, w sąsiedztwie Ośrodka. Będzie widoczny dla przechodniów. Za projekt odpowiedzialny jest dr Norbert Sarnacki z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Stworzenie pomnika bez wsparcia jest niemożliwe dla ośrodka, stąd postanowiono zwrócić się z prośbą do mieszkańców i osób związanych z bydgoskim Braillem o wsparcie finansowe – Zorganizowaliśmy pod koniec maja zbiórkę na ten cel. Potrzebujemy około 170 tys. złotych. Chcielibyśmy ją zakończyć w przyszłym roku szkolnym – wylicza Miłosz Halarewicz.

Dobrowolne wpłaty wspierające budowę pomnika należy wysyłać na nr konta: 17 1020 1462 0000 7902 0219 5683, z dopiskiem w tytule „Mały Louis”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter