Młyny Rothera 2.0. Nowy etap inwestycji ma jeszcze wzbogacić turystyczny Cud Polski [WIZUALIZACJE]

Tak wygląda obecnie (u góry), a tak ma wyglądać po zmianach strefa wejścia do Młynów Rothera (na dole) / Młyny Rothera/wizualizacje

Młyny Rothera ogłosiły kolejny etap inwestycji. Na pierwszy ogień pójdą strefa wejściowa. Potem prace obejmą Spichrz Mączny. W nim zaplanowana jest m.in. księgarnia. Na czas robót nieczynna będzie wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.

Młyny Rothera razem z Wyspą Młyńską zostały w 2023 roku ogłoszone jednym z nowych turystycznych Cudów Polski. Zrewitalizowany za ponad 100 mln złotych poprzemysłowy obiekt z XIX wieku składający się z dawnego młyna oraz dwóch spichrzy: zbożowego i mącznego zostaje wzbogacony o kolejne nowe elementy.

Młyny Rothera podpisały właśnie umowę z firmą Triss Sp. z o.o. na przeprowadzenie prac w strefie wejściowej – to miejsce, gdzie wchodzimy do obiekty, zarówno od ul. Mennica jak i od strony tarasów. Nową strefę zaprojektowała firma Asman Pieniężny Architekci. Poza samą nową strefą wejścia dla gości i zwiedzających zmieni się także sala konferencyjna usytuowana na I piętrze w Młynie tzw. sala Młyńska.  Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają około 10-12 tygodni.

W kwietniu miną cztery lata od oddania kompleksu Młynów Rothera w stanie „deweloperskim”. W listopadzie 2022 została otwarta pierwsza stała wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” ukazująca dzieje miasta i bydgoszczan oraz jej związki z wodą i rzeką. Proces aranżacji wszystkich pomieszczeń trwa. Działają już kolejne stałe ekspozycje: „Młyn-Maszyna” oraz „SOWA”. Otwarto w spichrzu mącznym restaurację. W domku na tarasie jest klubopiekarnia „Woda” uznana za najpiękniejszą kawiarnię w Europie. Działa „Nowe Miejsce” kolejna kawiarnia. Taras zmienił się nie do poznania. Pojawiły się eleganckie ławki, dizajnerskie stoły i siedziska oraz miejsca wspólnego wypoczynku. taras zachęcał mieszkańców do spotkań, integracji, by był przestrzenią aktywnego spędzania czasu. Niebawem taras wyposażony zostanie także w „żagle” przeciwsłoneczne oraz sprzęt audiowizualny, który umożliwi organizację wydarzeń plenerowych.

Młyny Rothera – kolejna odsłona

Całość tworzenia nowych przestrzeni jest podzielona na etapy. Ich przebieg jest w dużej mierze uzależniony od dostępnych źródeł finansowania. – Konsekwentnie, krok po kroku, wprowadzamy w życie wszystkie pomysły na wypełnienie Młynów treścią. To wymaga czasu, ale od pierwszego momentu, w którym było to możliwe Młyny Rothera rozpoczęły działalność i stały się otwarte na gości. Zapraszamy do Młynów, zobaczcie, co już udało się nam przygotować i wracajcie do nas, żeby zapoznać się z nowościami. – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera

Jak w szczegółach zmieni się strefa wejścia (wejście główne i hol od strony ul. Mennica)? Znajdzie się tam punkt info prowadzony przez Dział Gościnności Młynów Rothera. Tu będzie można kupić bilet i pobrać wejściówkę. W ramach planowanych prac w tej części budynku pojawią się specjalnie zaprojektowane meble. Znajdzie się także w pełni wyposażona szatnia, lada recepcyjna, częściowo obniżona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Docelowo pojawi się tu przestrzeń z wygodnymi siedziskami.

Na pierwszym piętrze Młyna zaplanowana została nowoczesna sala konferencyjna, która pomieści do 150 osób. Ceglane ściany i oryginalne żeliwne słupy nadają jej odpowiedniego charakteru. Prace zaplanowane w sali Młyńskiej mają na celu poprawę walorów akustycznych pomieszczenia. Zainstalowany zostanie nowy system oświetleniowy. Powstanie widownia z tapicerowanymi krzesłami, trybunami czy strefą dziecięcą. Pojawi się także podjazd na scenę dla wózków. Zakończenie tych prac przewidziane jest w połowie roku 2025.

W tym czasie z powodu robót wystawy stałe: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-Maszyna” mogą być czasowo zamknięte. Informacje o takich sytuacjach będą przez Młyny Rothera systematycznie przekazywane.

– Wejście główne do Młynów od strony ul. Mennica zostanie w trakcie prac budowlanych zamknięte. Goście będą mogli skorzystać z wejścia od strony tarasu (Wyspy Młyńskiej). Okresowo mogą pojawić się także utrudnienia z dostępem do punktu widokowego. Zwiedzanie najnowszej wystawy – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA usytuowanej w Spichrzu Mącznym oraz spotkania zaplanowane w Spichrzu Zbożowym będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem- przekazuje Adrianna Kwiatkowska z Młynów Rothera.

Młyny Rothera – inwestycje w Spichrzu Mącznym

Spichrz Zbożowy został już w pełni zaaranżowany. Pozostaje jeszcze wypełnienie do końca Młyna (środkowa część obiektu) i Spichrza Mącznego. W Młynie, gdzie powstanie nowa strefa wejściowa i sala konferencyjna jest miejsce na zapowiadaną od początku ekspozycję „Brainspace” – odkrywającą tajniki ludzkiego mózgu. Prace koncepcyjne trwają. Najwięcej przestrzeni do wypełnienia pozostało w Spichrzu Mącznym, gdzie na parterze działa restauracja Monka. W drugiej połowie 2025 r. zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji, które obejmą Spichrz Mączny. Według planów znajdzie się tam m.in. księgarnia i sklep, pracownia kulinarna, sale edukacyjne, sala zabaw oraz showroom.

Udostępnij: Facebook Twitter