Młyny Rothera proponują na lato – wiedza, zabawa i rozmowy nad Brdą. Co się będzie działo w tym tygodniu

Młyny Rothera na lato proponują wiele atrakcji

Od naukowych debat po twórcze warsztaty i miejskie spacery – Młyny Rothera zapraszają bydgoszczan w wakacje. W czwartek (10 lipca) w Spichrzu Zbożowym spotkanie z cyklu „90 minut o kulturze”.

W ramach wakacyjnego cyklu „Młyny na lato” Młyny Rothera przygotowały program, który łączy kulturę, edukację i aktywne spędzanie czasu. Odbędą się spotkania, warsztaty i spacery miejskie kierowane do różnych grup wiekowych. Część wydarzeń jest biletowana, inne dostępne są bezpłatnie – wystarczy przyjść lub się zapisać (z odpowiednim wyprzedzeniem).

Debata o nauce i spotkanie językowe

Czwartek, 10 lipca, upłynie pod znakiem rozmów. O godzinie 18:00 w Spichrzu Zbożowym ruszy spotkanie z cyklu „90 minut o kulturze”. Tematem będzie merytoryczna popularyzacja nauki. Goście – m.in. prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska i Paweł Neumann-Karpiński – porozmawiają o tym, jak przekazywać wiedzę w atrakcyjny i rzetelny sposób. W programie m.in. o błędach, które popełniamy oraz o wyzwaniach, jakie stawia komunikacja naukowa w modelu STEAM.

Z kolei o godzinie 18:30 w kawiarni „Nowe Miejsce” (wejście od strony tarasów do Spichrza Zbożowego) odbędzie się „Młyński Rozmownik #61” – luźne spotkanie językowe dla osób chcących praktykować języki obce. Do rozmów po angielsku, ukraińsku, francusku czy farsi zachęcają moderatorzy-filolodzy. Nie trzeba martwić o umiejętności językowe – wystarczy chęć rozmowy.

Spacer śladami bydgoskich kobiet

W sobotę, 12 lipca, o godzinie 12:00, rozpocznie się dźwiękowy spacer „CZĄSTKI – ścieżkami kobiet”. To kilkukilometrowa trasa z mapą i słuchawkami, na której uczestnicy poznają historie bydgoskich artystek. Spacer kończy się spotkaniem z autorką słuchowiska Anną Niestatek w Parku Jana Kochanowskiego.

Tego samego dnia, dzieci będą mogły wziąć udział i w warsztatach „Ogarnij inżynierię” w dwóch turach – 13:00 w wieku 7-9 lat oraz 16:00 w wieku 10-12 lat. Poprzez doświadczenia i zabawę uczestnicy dowiedzą się, skąd bierze się energia i jak można ją wykorzystać na co dzień. Zajęcia poprowadzi Fundacja Katalyst Engineering, która od lat rozwija edukację techniczną dzieci w duchu STEAM i pracy zespołowej.

Dostępność, historia i tożsamość – wystawy czasowe

Warto odwiedzić wystawy czasowe. „Epoka (nie)dostępności” – dostępna w holu Młynów Rothera. Pokazuje, jak brak dostępności wpływa na życie i relacje społeczne. Ekspozycja została stworzona we współpracy z Fundacją Avalon i Muzeum Narodowym w Krakowie. Będzie dostępna aż do 7 września.

Z kolei wystawa „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci” ukazuje powojenne losy byłych żołnierzy niemieckiej armii, wcielonych do niej w czasie II wojny światowej. Ich wspomnienia zostały utrwalone w materiałach audio i wideo. To poruszająca opowieść o historii, pamięci i tożsamości.

Młyny Rothera na lato. Co dalej w programie?

To dopiero początek letnich propozycji Młynów Rothera. W kolejnych tygodniach planowane są m.in. pokazy filmowe, warsztaty muzyczne i dalsze wydarzenia edukacyjne. Niektóre wystawy i działania potrwają aż do września, dlatego warto śledzić aktualności na stronie internetowej tego zabytkowego kompleksu. Cały program dostępny na: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter