Mobilna Szkoła Recyklingu znów edukuje najmłodszych. Pierwsze spotkanie w Młynach Rothera

Inauguracja Mobilnej Szkoły Recyklingu / Fot. B. Witkowski/UMB

Szkoła Podstawowa nr 56 to jedna z placówek, gdzie dbałość o naturę jest równie ważne, co nauka. Jej uczniowie wzięli udział w spotkaniu inaugurującym 4. edycję projektu Mobilna Szkoła Recyklingu.

– Recykling to jest coś takiego, że wyrzucasz śmieci do odpowiedniego śmietnika! Robimy różne rzeczy ekologiczne w szkole, na przykład sprzątamy Ziemię. Robiliśmy też występ na Dzień Ziemi i ekologiczne plakaty. Mówimy o recyklingu naszym rodzicom – opowiadają Nadia i Kornel, pierwszoklasiści z SP nr 56. Ich słowa potwierdza wychowawczyni.

– Są ze mną uczniowie kasy pierwszej, więc dopiero zaczynamy naszą przygodę z Mobilną Szkołą Recyklingu. Nasza SP nr 56 aktywnie wspiera recykling i prowadzi działania ekologiczne. Nasi uczniowie są w tym nurcie prowadzeni. Chcemy poszerzyć ich horyzonty i pokazać, że śmieci to nie tylko odpad do wyrzucenia, ale też materiał wtórny. Można powiedzieć, że jesteśmy naprawdę aktywni. Prowadzimy zbiórki zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Dodatkowo mamy warsztaty, pogadanki i przedstawienia ekologiczne. Dziś dzieci wezmą udział w warsztatach. Wiedzą, co znaczy recykling, odnosimy się do tego słowa w codziennych działaniach – mówi nauczycielka klasy 1 d z SP nr 56 w Bydgoszczy.

Spotkanie inaugurujące 4. edycję Mobilnej Szkoły recyklingu obejmowało dwie części. Na samym początku spotkania uczniów odwiedził Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Wspólnie z jednym z dzieci odczytał List od Matki Ziemi. Potem o tym, jak dbać o naturę opowiedziała Sonia Zarosa. Okazało się, że mali słuchacze dobrze znają wiele zasad dotyczących recyklingu i segregacji odpadów. Po każdym z pytań widać było las rąk. Ekologiczną lekcję zakończyło wspólne zwiedzanie wystawy „Węzły” w Młynach Rothera. Przez całe spotkanie dzieciom towarzyszyły miejskie ekomaskotki: Bydgusia i Bydguś.

Mobilna Szkoła Recyklingu 4.0

Mobilna Szkoła Recyklingu to autorski projekt Miasta Bydgoszczy, zakładający edukację najmłodszych mieszkańców naszego miasta z tematów segregowania odpadów, recyklingu, idei zero waste. Zajęcia prowadzone są w lekkiej, angażującej formie – poprzez zabawę i praktyczne działania. Spotkania są darmowe i odbywają się stacjonarnie w placówkach oświatowych.

Mobilna Szkoła Recyklingu cieszy się dużą popularnością, co widać na przestrzeni ubiegłych lat. Liczba uczestników wzrasta z roku na rok. W 2024 roku udział w warsztatach wzięło 4 tysiące przedszkolaków z 85 placówek oświatowych na terenie Bydgoszczy.

Pierwsze zajęcia Mobilnej Szkoły Recyklingu 4.0 w formie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych, odbędą się w maju. Tegoroczna edycja przeznaczone będzie dla dzieci  od 5. roku życia (przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich), a także osób dorosłych – m.in. w ramach spotkań edukacyjnych organizowanych dla firm i instytucji  z Bydgoszczy.

Tematyka warsztatów obejmuje m.in.:

– zasady postępowania z odpadami powstającymi w domach i mieszkaniach, 

– dalszą drogę odpadów aż do efektu końcowego tj. powstania gotowych produktów, 

– odzysk i recykling odpadów komunalnych, 

– ideę zero waste oraz ideę gospodarki obiegu zamkniętego,

– „zielone rozwiązania” możliwe do wprowadzenia w szkołach i zakładach pracy.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Każda placówka lub firma otrzyma drobne upominki dla uczestników. Udział w projekcie będzie także punktowany w klasyfikacji podsumowującej miejskie konkursy ekologiczne. Najbardziej zaangażowane placówki zostaną uhonorowane na uroczystej gali w czerwcu.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter