Moc wydarzeń na urodziny Rejewskiego. Dowiesz się wszystkiego o szyfrach i kryptologii

W tym roku przypada 117. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego i 90. rocznica złamania szyfru Enigmy. W sobotę (13 sierpnia) na tarasie Młynów Rothera odbędzie się piknik międzypokoleniowy, na którym będzie można odkryć tajniki kryptologii, matematyki, informatyki i cyberbezpieczeństwa.

– Marian Rejewski, dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i zmysłowi technicznemu, wpłynął na losy świata. Dlatego postrzegamy w Młynach Rothera tego matematyka i kryptologa w kontekście popularyzacji nauki. Chcemy, żeby Urodziny Rejewskiego stały się nowym, cyklicznym, miejskim świętem, celebracją pamięci o wielkim bydgoszczaninie – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Urodziny Rejewskiego to okazja do spojrzenia na postać kryptopolga okiem m.in. historyków, przewodników, artystów i popularyzatorów nauki. Na dorosłych i dzieci czekają liczne atrakcje, m.in. warsztaty, zagadki i pokazy zdradzające tajniki kryptologii.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć replikę bomby Rejewskiego oraz replikę Enigmy oraz dowiedzieć się, jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego. W ramach sentymentalnej podróży do przeszłości uczestnicy wydarzenia będą mogli zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego oraz spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem.

Biografię Rejewskiego będzie można poznać także zwiedzając tematyczną wystawę. Uczestnicy wydarzenia zobaczą również spektakl „Enigmatic” – etiudę nowocyrkową inspirowaną życiem i dokonaniami kryptologa, stworzoną dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku. Podczas wydarzenia odbędzie się także dyskusja pt. Bydgoski Rejewski.

Sobotnie wydarzenie, oprócz Młynów Rothera, tworzą: Poznańskie Centrum Dziedzictwa – Centrum Szyfrów Enigma, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty, Regionalny Oddział PTTK Szlak Brdy w Bydgoszczy, Mimezis Art, Wszystko Gra, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia, w godz. 12.00-17.00 na tarasie Młynów. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Mural Marian Rejewski
Mural Marian Rejewski / Fot. B.Witkowski / UMB

Harmonogram

Poznańskie Centrum Dziedzictwa/Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu opowiada o tym, jak przez wieki chroniono dane i je zdobywano.
Na Urodzinach zaprezentuje m.in. replikę bomby Rejewskiego oraz replikę Enigmy. Fachowcy z Poznania pokażą istotę działania maszyn i pokażą ludzkie zmagania z utajnionymi informacjami – od czasów starożytnych po nam współczesne.

Godz. 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 – gra „Wieżowa moc”, która pokazuje, że bez wspólnej pracy i współpracy trudno jest osiągnąć szybki rezultat.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty

W ramach atrakcji można zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego i spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Na chętnych czeka też maszyna do pisania. Nie zabraknie też zagadek, szyfrów i kodów i oczywiście – drobnych upominków za ich prawidłowe rozwiązanie.

Regionalny oddział PTTK Szlak Brdy w Bydgoszczy

PTTK zaprasza na spacery po mieście z przewodnikiem śladami Mariana Rejewskiego. Każdy uczestnik otrzyma regionalną odznakę krajoznawczą PTTK: Znani Bydgoszczanie – Marian Rejewski.
Godziny spacerów: 13:00, 15:00, 16:00. Spacer trwa około 2 godzin. Obowiązują zapisy – w trakcie pikniku, w namiocie PTTK.

Mimezis Art

Spektakl „Enigmatic” to etiuda nowocyrkowa inspirowana życiem i dokonaniami kryptologa. stworzona dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku. Młyn, sala na 2. piętrze. Godziny spektakli: 13.00 i 15.00. Jeden pokaz trwa około 20 minut.

Wszystko gra

W czasie warsztatów zostaną pokazane sposoby szyfrowania i deszyfracji na przestrzeni wieków.

Spichrz Mączny, antresola. Godz. 12.00-13.00, 13.30-14.30

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy

Na wystawie stworzonej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiona została biografia bydgoskiego matematyka i kryptologa, który pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Odwiedzający zapoznają się nie tylko z najbardziej znanym wątkiem dotyczącym zmagania Mariana Rejewskiego z niemieckimi szyframi i poruszającą historią wojenną, ale także z opowieściami z lat, w których Rejewski związany był z naszym miastem. Autorka wystawy: dr Katarzyna Maniewska

Na stanowisku IPN zaprezentowane zostaną też trzy gry edukacyjne: Bydgoskie ścieżki pamięci, Małe ojczyzny i Polak Mały.

Bydgoski Rejewski

Dyskusja – wystąpią Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. Rozmowę poprowadzi Marcin Szymczak. Młyn, sala na 2. piętrze. Godz. 15.30-16.30.

Ławeczka Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy
Ławeczka Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB
Udostępnij: Facebook Twitter