Modernizacja Roku. Rynek w Starym Fordonie kandydatem do prestiżowego tytułu. Głosowanie się rozpoczęło

Od czwartkowego (7 września) południa trwa głosowanie w konkursie Modernizacja Roku. Rozdanie nagród dla najlepszych inwestycji odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród kandydatów jest rynek w Starym Fordonie.

Już po raz 27. odbywa się Ogólnopolski Konkurs Budowlany „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku”. – Ranga konkursu i jego zasięg rośnie nieprzerwanie od 27 lat. Coraz większa liczba nadsyłanych zgłoszeń od kilkudziesięciu w roku 1999 po przez 520 w roku 2006, 420 w roku 2007, 621 w roku 2008, 703 w roku 2009, 803 w 2010, 823 w 2011, 922 w 2012 i liczba zgłoszeń nie spada, aż do teraz – świadczy to o tym jak korzystnie zmienia się nasze otoczenie, wzrasta troska o to co stanowi niezbywalną wartość naszego narodu i udowadnia nasz wkład w rozwój cywilizacji – piszą organizatorzy.

W finałowej stawce, wśród inwestycji z całej Polski, znalazła się także przebudowa rynku w Starym Fordonie. To była część programu rewitalizacji tego bydgoskiego osiedla, które zachowało charakter małego, samodzielnego miasteczka – było nim przecież do 1973 roku. Miejska inwestycja całkowicie odmieniła wygląd głównego placu Starego Fordonu. Przypominamy też, że koncepcja przebudowy została wybrana w drodze konkursu i poddana konsultacjom z mieszkańcami.
Jednym z podstawowych założeń było ograniczenie do niezbędnego minimum ruchu kołowego i wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu m.in. zrównano poziomy nawierzchni. Dominującym materiałem jest szara kostka granitowa, która współgra z elementami drewnianymi (mała architektura) i otaczająca zielenią. Różne odcienie kostki i sposoby układania wyznaczają poszczególne strefy Rynku.
Dominantę w nawierzchni stanowi ułożony wzór nawiązujący do herbu Fordonu (o kształcie białej róży na ciemny tle). Pomnik poświęcony poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej mieszkańcom został przesunięty bliżej kościoła, oczyszczony i podświetlony. W centralnej części placu powstała multimedialna fontanna – w płytkiej, 5-centymetrowej niecki (po wyłączeniu wody można z niej korzystać jak z pozostałej części placu). Rynek dopełniły drzewa i krzewy oraz mała architektura w postaci drewnianych ławek.

W ub. roku Młyny Rothera, odnowiony zabytek XIX-wiecznego przemysłu, został nagrodzony tytułem „Modernizacja Roku”. Statuetkę za zwycięstwo tej miejskiej inwestycji i tytuł „Modernizacja Roku 2021” odebrała zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Jak głosować na bydgoską inwestycję

Rynek w Fordonie był obejrzany przez jury konkursowe. Teraz kolejny krok głosowanie na inwestycje finałowe 27. edycji konkursu w internecie. Aby oddać głos należy:

  • odnaleźć „Rewitalizacja rynku w Starym Fordonie: i kliknąć „zagłosuj na ten obiekt”
  • wypisać swój adres e-mail, imię i nazwisko oraz zaznaczyć „nie jestem robotem”
  • po udanej weryfikacji kliknąć „zagłosuj”
  • na podany adres mailowy wysłany zostanie link, który trzeba kliknąć, aby potwierdzić oddanie głosu.

Każdy może oddać jeden głos każdego dnia w województwie. Finałowa gala odbędzie się 27 września w Warszawie na Zamku Królewskim.

Udostępnij: Facebook Twitter